Wiosną 2022 roku żołnierze pułku Azow utrzymywali linię obrony pod zakładem Azowstal przez prawie dwa miesiące. W połowie maja obrońcy z Mariupola, na rozkaz dowództwa, opuścili zakład i poddali się. Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało wówczas, że poddało się łącznie 2439 żołnierzy.
We wrześniu Rosja uwolniła pięciu dowódców obrony Azowstalu i 108 bojowników pułku Azow w ramach zakrojonej na szeroką skalę wymiany jeńców. Wśród nich był Ołeh Mudrak, ukraiński żołnierz i jeden z dowódców pułku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mudrak stał się szeroko znany po tym, jak pisarz Stanislaw Aseew opublikował zdjęcie, które pokazało, jak bardzo zmienił się w czasie niewoli.
Tymczasem z Ukrainy dobiegają smutne wieści. O śmierci Mudraka poinformował jego siostrzeniec Danyło w mediach społecznościowych.
Nigdy nie bał się kostuchy, bo to ona bała się jego. Jestem pewien, że wyruszył w podróż otoczony pięknymi Walkiriami i dotarł na miejsce, gdzie spotkał przyjaciół, którzy powitali go z honorami - napisał Danyło.
Według telewizji Channel 24, przyczyną śmierci 35-letniego Mudraka było zatrzymanie akcji serca. Jego śmierć na Twitterze skomentował także Anton Heraszczenko, doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy.
Jego serce przestało bić. Jego siostrzeniec napisał: "Oleh rozpalał serca wszystkich wokół niego". Spoczywaj w pokoju, bohaterze - napisał Heraszczenko.
Mariupol w rękach Rosjan. Tragiczny obraz miasta
Po roku wojny, Mariupol znajduje się w rękach armii Władimira Putina. Jest teraz przekształcany w węzeł logistyczno-wojskowy rosyjskiej armii. W mieście i okolicznych miejscowościach skoncentrowano do 30 tysięcy Rosjan.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.