Profesor Jadwiga Puzynina, urodzona 29 stycznia 1928 r. w Rożyszczach na Wołyniu, była wybitną postacią w dziedzinie polonistyki. Jej babka była siostrzenicą słynnego kompozytora Piotra Czajkowskiego.
Czytaj także: Zmarł ks. prof. Józef Stala. Pracował na uczelni
W latach 1943–1944 Puzynina działała w Szarych Szeregach, a w 1946 r. ukończyła VI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Reytana w Warszawie. Studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim zakończyła w 1951 r., zdobywając później stopnie doktora i doktora habilitowanego.
W 1983 r. Puzynina założyła Pracownię Słownika Języka Cypriana Kamila Norwida na Wydziale Polonistyki UW, której celem była popularyzacja twórczości poety.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pracownia ta przygotowała również internetowy słownik języka Norwida, z którego korzystają badacze jego twórczości. W 1987 r. Puzynina uzyskała tytuł profesora nauk humanistycznych, a w latach 80. pełniła funkcję dziekana Wydziału Polonistyki UW. Jej badania koncentrowały się na języku wartości.
W 2008 r. w rozmowie z PAP Puzynina wyraziła zaniepokojenie stanem języka polskiej polityki. – Coś niedobrego dzieje się między nami. Język Polaków odznacza się kłótliwością, agresją i bardzo dużo jest w nim ocen negatywnych. Można mówić wręcz o stałej tendencji do oceniania negatywnego. Brakuje natomiast w nim chęci porozumienia, przyjacielskich kontaktów, bliskości – mówiła badaczka.
Jerzy Bartmiński w tekście "Puzynina – Norwid – etyka" podkreślił, że Puzynina była promotorką nowej koncepcji kultury języka, która nie ogranicza się do tradycyjnej poprawności, ale obejmuje jakość dialogu i szacunek dla rozmówcy. W 2016 r. Puzynina zainicjowała powołanie Zespołu Etyki Słowa Rady Języka Polskiego PAN, a w 2017 r. współtworzyła tom "Etyka słowa".
Puzynina była członkinią wielu towarzystw naukowych, w tym Polskiej Akademii Umiejętności i Komitetu Językoznawstwa PAN. Była także autorką podręczników do nauki języka polskiego, w tym "Język i my".
Za swoje zasługi otrzymała liczne odznaczenia, m.in. Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" w 2007 r., Medal Uniwersytetu Warszawskiego w 2008 r., Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski w 2011 r. oraz medal "Zasłużony dla Polszczyzny" w 2013 r.
Czytaj także: Dostał zawału serca w górach. Nie żyje wybitny kardiolog