Trzech pracowników telewizji, w tym dwóch operatorów kamery i technik transmisji, straciło życie podczas izraelskiego nalotu na miasto Hasbajja, zlokalizowane w południowo-wschodnim Libanie – podała w piątek agencja AP, powołując się na libańską państwową agencję prasową NNA.
Proirański kanał telewizyjny Al Majadin potwierdził, że dwaj zabici to jego operator kamery i technik transmisji. Dodatkowo, telewizja Al-Manar, będąca częścią libańskiego ugrupowania terrorystycznego Hezbollah, poinformowała o śmierci swojego operatora kamery.
Lokalna stacja informacyjna Al Dżadid wyemitowała nagranie z miejsca zdarzenia. Na filmie widać zawalone budynki i samochody z napisem "PRESS", pokryte kurzem i gruzem. Wg AP armia izraelska nie wydała ostrzeżenia przed nocnym atakiem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tragiczną statystyka konfliktu
To nie pierwsze ofiary wśród pracowników stacji Al Majadin – w listopadzie 2023 r. w wyniku ataku drona zginęło dwóch dziennikarzy.
Według danych Komitetu Ochrony Dziennikarzy, podanych w czwartek, wśród kilkudziesięciu tysięcy osób zabitych w Strefie Gazy, na Zachodnim Brzegu Jordanu, w Izraelu i Libanie od 7 października 2023 r., kiedy rozpoczął się konflikt, znalazło się co najmniej 128 dziennikarzy i pracowników mediów.
To największa liczba ofiar dziennikarzy w jakimkolwiek konflikcie zbrojnym od 1992 r., kiedy CPJ rozpoczął publikowanie statystyk. Wśród ofiar jest 123 Palestyńczyków, dwóch Izraelczyków i trzech Libańczyków. Ponad 40 dziennikarzy zostało rannych. Zgłoszono także zaginięcie dwóch pracowników mediów.