6 czerwca w Paryżu zmarł Maciej Morawski. Smutne wieści przekazała za pośrednictwem PAP jego rodzina. W trakcie II Wojny Światowej był "pracownikiem sanitarnym AK". Po jej zakończeniu wyjechał na studia do Paryża. To właśnie tam w latach 1953-54 był stypendystą Kolegium Komitetu Wolnej Europy. Niestety odmówiono mu wtedy stypendium po fałszywym donosie.
Czytaj także: 17-latka molestowała chłopaka? Skandal na TikToku
W latach 50. podjął współpracę z Radiem Wolna Europa. 15 lat później stał się tam etatowym pracownikiem. Od tego czasu pełnił rolę korespondenta informacyjnego. W latach 80. zasłynął wywiadami z działaczami Solidarności, m.in. Bronisławem Geremkiem i Lechem Wałęsą. Przed laty przyznał, że Jan Nowak Jeziorański uznawał go za jednego z najlepszych w tym zawodzie. W swojej karierze był również prezesem polskiego Zjednoczenia Młodzieży Chrześcijańsko-Społecznej oraz dziennikarzem "Journal des Finances".
Nowele Morawskiego pojawiały się w paryskiej "Kulturze". Pracował również w Polskim Komitecie Ruchu Europejskiego i był współpracownikiem paryskiej delegatury Rządu RP na Wychodźstwie. Przez ostatnie lata życia od 2015 roku pełnił funkcję honorowego prezesa Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Warszawie.
Maciej Morawski został wielokrotnie odznaczony za swoje zasługi dla kraju. Na swoim koncie miał m.in. Krzyż Armii Krajowej, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski i Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. We Francji doceniono go orderem "Arts et Lettres".
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.