Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Niebezpieczne znalezisko w przydomowym ogródku. Policja ostrzega

7

​Mieszkaniec Słowina (Lubuskie) natrafił w swoim przydomowym ogródku na elementy pocisków artyleryjskich z czasów II wojny światowej. Dzięki jego wzorowej postawie i natychmiastowemu powiadomieniu służb nie doszło do tragedii. Policja przypomina o zagrożeniach związanych z niewybuchami.

Niebezpieczne znalezisko w przydomowym ogródku. Policja ostrzega
Mieszkaniec Słowina znalazł niewybuch w przydomowym ogródku. (Lubuska Policja)

Przed weekendem policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach Krajeńskich interweniowali w Słowinie, gdzie odnaleziono niebezpieczne pozostałości po wojnie. Na miejsce skierowano specjalistów z rozpoznania minersko-pirotechnicznego, którzy zabezpieczyli znalezisko. St. asp. Tomasz Bartos z KPP w Strzelcach Krajeńskich poinformował, że odkryte przedmioty to elementy pocisków artyleryjskich.

Mieszkaniec Słowina zachował się wzorowo, informując nas o swoim znalezisku. Odkopywanie, dotykanie czy przenoszenie niewybuchów, czy innych elementów amunicji jest skrajnie niebezpieczne. Jeśli je znajdziemy, natychmiast powiadommy policję – podkreślił st. asp. Bartos, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Policjant przypomina, że takie niebezpieczne "pamiątki" z czasów II wojny światowej nadal są odnajdywane w wielu miejscach. Zdarza się, że można się na nie natknąć podczas prac polowych, spacerów po lesie czy grzybobrania, remontów starych budynków, czy w trakcie prac budowlanych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Akcja na polsko-białoruskiej granicy. Migrant schował się za przenośną toaletą
Jeśli natkniemy się na te rzeczy, w żadnym wypadu nie należy ich dotykać, przenosić, a tym bardziej zabierać do domu. Są one ogromnym zagrożeniem dla życia i zdrowia. Do tego w przypadku zabrania takiego przedmiotu grożą surowe konsekwencje karne, z karą więzienia włącznie – ostrzegł st. asp. Bartos, cytowany przez PAP.

Znalezienie niewybuchu — jak postępować?

Funkcjonariusze przypominają, że znalezionego wybuchu nie należy go pod żadnym pozorem ruszać i przenosić w inne miejsce. Należy oddalić się z miejsca zagrożenia i powiadomić służby. Można to zrobić, dzwoniąc pod bezpłatny numer alarmowy 112.

Eksperci przypominają, że materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej są odporne na działanie warunków atmosferycznych, co oznacza, że niezależnie od tego, kiedy zostały wyprodukowane, zachowują swoje właściwości wybuchowe.

Autor: AWWA
Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić