Beata Bialik
Beata Bialik| 

Niebezpieczny grzyb z Polski. Objawy zatrucia dopiero po tygodniu

4

Długie lato sprawia, że amatorzy grzybobrań muszą w tym roku na sezon jeszcze poczekać. Jednak już podczas wczesnojesiennych spacerów natknąć w lasach można się na nietypowego grzyba. Wygląda jakby krwawił, a do tego jest mocno zwodniczy dla naszych nerek.

Niebezpieczny grzyb z Polski. Objawy zatrucia dopiero po tygodniu
Nietypowe grzyby w polskich lasach (Adobe Stock, wikimedia commons)

Choć z pozoru "kolczakówka piekąca" zwana też "zębem diabła" wygląda dość niewinnie, nie dajmy się zwieść. Puchata i lekko różowa struktura grzyba oraz charakterystyczne, przypominające krew krople są mocno trujące.

Zalicza się ją do grzybów chronionych, bo jest niezwykle rzadka. Mimo to na jej pojawienie możemy liczyć już na przełomie września i października. Właśnie w tym okresie znawcy tematu zapowiadają wysyp grzybów.

Wszystko idzie zgodnie z planem ku jesiennemu wysypowi grzybów. Tego roku może być szczególnie obfity i w całym kraju. Przesłankami do tego jest, obok wilgoci, wygrzana gleba i brak większych (poza lokalnymi - Przedgórze Sudeckie, świętokrzyskie i inne lokalnie) letnich wysypów grzybów - mówi znawca mikologii Marek Snowarski cytowany przez Interię.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jadalne grzyby w zimie. Pokazał, co udało mu się znaleźć w lesie

Kolczakówka piekąca - zatrucie grzybem może mieć fatalne skutki

Grzyb ten szczególnie niebezpieczny jest dla nerek. Zatrucie kolczatką może prowadzić do poważnych niewydolności tego narządu. Jednak najgorsze, że nawet jeśli kolczatka prowadzi spustoszenie w naszym organizmie, nie zorientujemy się od razu.

Okazuje się, że objawy zatrucia mogą wystąpić po spożyciu kolczatki nawet po dwóch tygodniach. Stąd wiele osób nie wiąże ich bezpośrednio z działaniem grzyba. A to właśnie jego silne toksyczne substancje jak orellanina, atakują nerki i mogą prowadzić do ich poważnych uszkodzeń,

Niebezpieczeństwo zwiększa się tym bardziej, ze kolaczkówka wyglądem przypomina nieco inne jadalne grzyby jak łuszczaki lub zasłonaki.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić