W Rosji wzrasta liczba ofiar śmiertelnego zatrucia alkoholem. Od kilku tygodni w całym kraju rozprowadzany jest "Mister Cider", którego spożycie grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.
Śmiertelny alkohol w Rosji
Jak poinformował Aleksander Bastrykin, przewodniczący Komitetu Śledczego, w wywiadzie dla RIA Novosti liczna ofiar śmiertelnych wzrosła już do 46. 61 osób poważnie ucierpiało i trafiło do szpitali.
Toczy się już 28 spraw karnych w sprawie serii zatruć. W całym kraju przeprowadzane są dokładne analizy chemiczne. Bastrykin uważa, że należy wzmocnić kontrole w sklepach i wytwórniach alkoholu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Teraz do produkcji cydru wystarczy stworzyć organizację handlową z kapitałem zakładowym 10 tysięcy rubli, przy czym znak akcyzy nie jest wymagany, natomiast do produkcji mocniejszych napojów alkoholowych kapitał zakładowy spółki to prawie 10 mln rubli – wyjaśnił.
Czytaj także: Zbiorowe zatrucie na kolonii w Bieszczadach. W nocy do szpitali przewieziono 20 dzieci
W komunikacie prasowym wydanym w czerwcu ministerstwo poinformowało, że napój nazywa się "Mr. Cider". Produkowany jest w obwodzie samarskim, w południowowschodniej części Rosji. Władze poprosiły mieszkańców o zgłaszanie wszelkich informacji na temat sprzedaży podejrzanego alkoholu.
Takie przypadki nie w Rosji rzadkością, szczególnie na obszarach wiejskich o bardzo niskim poziomie życia. W 2021 roku co najmniej 34 osoby zmarły w wyniku picia nielegalnego alkoholu zawierającego metanol. W 2016 roku w syberyjskim mieście Irkuck zmarło ponad 60 osób po wypiciu esencji do kąpieli zawierającej metanol.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.