Maltańscy badacze odnaleźli tajemniczą budowlę w wiosce Qrendi. Pod podłogą kościoła Madonna Tal-Hniena, czyli Matki Bożej Miłosierdzia, odkryto ruiny średniowiecznej kaplicy. Badacze szacują, że mogła powstać nawet w XV w.
Usunięcie płytek podłogowych i leżących pod spodem warstw zaprawy murarskiej doprowadziło do odsłonięcia ścian starszej konstrukcji. Przetrwała ona pod barokowym kościołem setki lat – poinformował w mediach społecznościowych maltański Nadzór Dziedzictwa Kulturowego.
Odnaleźli ruiny starożytnej kaplicy. Pochodzi najprawdopodobniej ze średniowiecza
Sam kościół pw. Matki Bożej Miłosierdzia pochodzi z roku 1650. Na przestrzeni lat został zniszczony, a następnie odrestaurowany. Okazuje się jednak, że średniowieczna kaplica, to nie wszystko co może kryć się pod jego podłogą.
Według badaczy, pod fundamentami kaplicy znajdują się bowiem jeszcze starsze ślady. Wskazywałoby to, że miejsce było wykorzystywane przed średniowieczem.
Kościół w Qrendi to znane miejsce kultu religijnego. Na jego ścianach znajdują się liczne wota, składane przez wiernych za wybawienie z opresji. Jeden z głównych obrazów, zatytułowany Awżiljaturi, czyli "pomocnicy", przedstawia 14 świętych, do których modlą się Maltańczycy, o ochronę przed chorobami i wszelkimi niefortunnymi wypadkami.
Nieco ponad 800 metrów od kościoła znajdują się dwa neolityczne monumenty Hagar Qim i Mnajdra. To jedne z najstarszych miejsc kultu religijnego na świecie, pochodzące z IV tysiąclecia p.n.e. Stanowią świadectwo dawnej obecności człowieka na tych terenach.
Tajemnicze ruiny pod podłogą kościoła. Wkrótce rozpoczną się kolejne badania
W najbliższych miesiącach archeolodzy mają przeprowadzić szczegółowe badania. Dostarczą one informacji, z jakiego dokładnie okresu pochodzi odnaleziona kaplica. Mają także zgłębić wcześniejsze losy tego miejsca.
Czytaj także: Niezwykłe odkrycie na pustyni. Naukowcy oniemieli
Obejrzyj także: Grobowce sprzed 4 tysięcy lat. Bezcenne odkrycie archeologów w Egipcie