W maju naukowcy z muzeum w Raciborzu natrafili na rytualne pochówki prawdopodobnie z czasów wczesnego neolitu, czyli sprzed około siedmiu tysięcy lat.
Jak podkreśla "Dziennik Zachodni", podczas wykopalisk natrafiono między innymi na trzy groby szkieletowe, w tym dwa zachowane w bardzo dobrym stanie. Jeden z nich pozbawiony był stóp oraz jednej z dłoni, drugi zaś z tyłu miał skrępowane ręce. To może świadczyć o tym, że pochówki mogły mieć rytualny charakter.
Pracujemy na tym terenie od ponad miesiąca i dotąd udało nam się odkryć bardzo dużo obiektów archeologicznych. Przede wszystkim są to obiekty z młodszej epoki kamienia, neolitu. Na dzień dzisiejszy zarejestrowaliśmy już 55 takich obiektów - podkreśla Marcin Rezner, archeolog z Muzeum w Raciborzu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak czytamy, archeolodzy odnaleźli ponadto cztery piękne naczynia, spore ilości ceramiki z różnych kultur oraz trzy studnie, w tym w jednej resztki desek.
Archeolodzy z Raciborza podkreślają, że są to wyjątkowe wykopaliska, przede wszystkim ze względu na świetnie zachowany stan grobów pamiętających czasy kultury malickiej.
Czym charakteryzuje się neolit?
Neolit rozpoczyna się na ziemiach polskich ok 5,5 tys. lat p.n.e. Przez większą część epoki neolitu w Eurazji ludzie żyli w małych plemionach składających się z wielu zespołów lub rodów.
Neolit charakteryzuje się stałym osadnictwem. W kilku miejscach na świecie znaleziono pozostałości tego typu budownictwa. Neolit w Polsce również zostawił swoje pozostałości. Jedno z takich szczególnych miejsc możemy odnaleźć w Biskupinie. Szczątki osady w pobliżu wsi Biskupin odkrył w 1933 roku miejscowy nauczyciel Walenty Szwajcer.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.