Jak przypomina Polska Agencja Prasowa zgodnie z kalendarzem juliańskim prawosławni i staroobrzędowcy obchodzą właśnie pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Największa ich liczba zamieszkuje na Podlasiu, zwłaszcza w południowo-wschodniej części województwa oraz w samym Białymstoku.
Wigilia przypadła u wiernych kościoła prawosławnego w poniedziałek 6 stycznia, kiedy zgodnie z kalendarzem gregoriańskim kościół rzymskokatolicki obchodził święto Trzech Króli. Był to dzień ustawowo wolny od pracy.
Jak zaznacza PAP, wiele placówek edukacyjnych w Białymstoku tak planuje dni wolne w ciągu roku, żeby dniami wolnymi od nauki były pierwszy i drugi dzień świąt prawosławnego Bożego Narodzenia. Umożliwiają to obowiązujące w naszym kraju przepisy o organizacji roku szkolnego, które pozwalają placówkom na korzystanie z puli dodatkowych dni wolnych bez konieczności ich odpracowywania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Urząd Miasta Białegostoku przekazał PAP, że we wtorek zajęcia dydaktyczno-wychowawcze nie odbywają się w 66 placówkach edukacyjnych. Zajęcia odbywają się zaledwie w trzech szkołach. W środę 8 stycznia już tylko 13 białostockich szkół będzie miało wolne. Zajęcia będą odbywać się w 56 placówkach.
Na Podlasiu zamknięte nie tylko szkoły
Prawosłowne Boże Narodzenie oznacza nie tylko zamknięte szkoły, ale także urzędy samorządowe. PAP informuje, że we wtorek zamknięte są urzędy miasta oraz starostwa powiatowe w Hajnówce i Bielsku Podlaskim, urzędy gminne w Narwi, Orli, Białowieży, Gródku czy Dubiczach Cerkiewnych.
Część urzędów nieczynna będzie także w środę 8 stycznia. Dotyczy to m.in. urzędów w gminie w Narwi, Orli i Dubiczach Cerkiewnych. Zgodnie z przepisami ustawy o stosunku państwa do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, wierni tego kościoła mają prawo do obchodzenia świąt zgodnie z kalendarzem juliańskim. Mają możliwość korzystania wówczas z dnia wolnego i usprawiedliwionej nieobecności na zajęciach.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.