Rośliny pokrywa nić nie pająków, a gąsienic motyla namiotnika. Gąsienice wychodzą ze swoich zimowych kryjówek i rozpoczynają intensywne żerowanie.
Niezwykłe zjawisko w Polsce
Okres żerowania pokrywa się z okresem kwitnienia roślin. Kiedy gąsienice zjedzą wierzchołek jednego pędu, przenoszą się na następny i wtedy pokrywają go swoją nicią. Z czasem wzrasta zapotrzebowanie gąsienic na pokarm i zaczynają się one przenosić z jednej rośliny na drugą.
Kiedy gąsienice wraz z końcem czerwca zakończą okres żerowania, rozpoczynają kolejny etap. Tworzą z nici pajęczynowate oploty, które wyglądają na krzewach jak namioty. Te konstrukcje są ochroną dla przepoczwarzających się gąsienic.
Gąsienice żerują m.in. na trzmielinach i kruszynach. Mogą spowodować tzw. gołożer, czyli ogołocenie krzewów ze wszystkich liści. Ponieważ atakują także drzewka owocowe uważa się je za szkodniki.
Czytaj także: To nie fotomontaż. Czegoś takiego świat nie widział
Dorosły osobnik ma ok. 1 cm długości. Przednia para skrzydeł jest biała i pokrywają ją drobne czarne kropki. Gąsienice są natomiast koloru żółtego, który z czasem zaczyna szarzeć. Motyle aktywne są tylko w nocy, w dzień siedzą nieruchomo na spodniej części liści.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.