W Polsce szykują się duże zmiany. Jak podał portal "wirtualnemedia.pl" już 28 marca w dwóch województwach - lubuskim i dolnośląskim dojdzie do zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej.
W całej Polsce z kolei emisja DVB-T2/HEVC będzie wdrożona do końca czerwca. Do tej pory dekodery i telewizory były kompatybilne z systemem DVB-T.
Niestety, wiele osób nie jest na to przygotowanych. Według Krajowego Instytutu Mediów nawet 1,7 mln gospodarstw domowych.
Istotny jest profil tych gospodarstw. Nie mają podłączenia do internetu. Nie wiedzą z naziemnej telewizji cyfrowej, że będzie ten refarming. Średni dochód takiego gospodarstwa nie przekracza 3 tysięcy złotych - powiedział podczas Forum Gospodarczego TIME Mirosław Kalinowski, dyrektor KIM.
Duży problem seniorów
Osoby, które nie będą miały standardu DVB-T2/HEVC, stracą dostęp do telewizji.
Jak podkreślił Kalinowski, aż 41 proc. gospodarstw, które nie są przygotowane na zmiany dotyczy seniorów w wieku 70 plus. Nagłe pojawienie się "czarnego ekranu" może zostać przez osobę starszą odebrane jako cyberatak w związku z sytuacją za naszą wschodnią granicą.
Zdaniem dyrektora Instytutu potrzebne jest nagłośnienie sprawy. Powiedział on, że najlepsza byłaby "zintegrowana kampania informacyjna wszystkich nadawców, być może przy wykorzystaniu prostych do zrozumienia spotów z udziałem znanych i lubianych aktorów".
Jeżeli więc seniorzy nie otrzymają szybko informacji o zmianie sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, mogą wpaść w panikę. A to z kolei może mieć opłakane skutki...
Czytaj też: Nagranie z Ukrainy. Mowa jest o Polakach
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.