Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Niedźwiedź Wojtek celebrytą. Historię misia wystawi brytyjski teatr

3

Niedźwiedzia Wojtka walczącego u boku wojsk alianckich podczas II wojny światowej znają w Polsce niemal wszyscy. Teraz historię słynącego z noszenia pocisków artyleryjskich pod Monte Casino misia, na deskach teatru wystawią Brytyjczycy.

Niedźwiedź Wojtek celebrytą. Historię misia wystawi brytyjski teatr
Niedźwiedź Wojtek (Wikimedia Commons)

O fenomenie niedźwiedzia lubiącego boks, alkohol i papierosy powstało wiele legend i opowieści.

Adoptowany przez 2 Korpus Polski w 1943 roku, po tym jak jego matka została zastrzelona przez myśliwych miś był już bohaterem książki dla dzieci, a jego wizerunek oglądać można między innymi na pomnikach w Krakowie czy Edynburgu.

Syryjski niedźwiedź brunatny podróżował z polskimi żołnierzami z Bliskiego Wschodu, gdy zostali wysłani do Włoch. Po demobilizacji polskich żołnierzy Wojtek mieszkał w Berwickshire w Szkocji, zanim został przewieziony do zoo w Edynburgu, gdzie ostatecznie zmarł w 1963 roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niedźwiedź w czereśniach. Nagranie Nadleśnictwa Baligród

Jego losy opisał Alan Pollock, a na podstawie jego książki "The Bear Who Went To War" powstała sztuka teatralna, którą wystawi Albany Theatre w Coventry.

Przy tej okazji BBC przytacza wspomnienia Sue Butler, córki polskiego żołnierza, kaprala Andrzeja Gąsiora walczącego u boku niedźwiedzia Wojtka.

Tata mówił, że jest symbolem, który jednoczy żołnierzy. Był kimś więcej niż niedźwiedziem, myślał, że jest jednym z nich - opowiada córka żołnierza cytowana przez BBC.

Kobieta przyznaje, że długo nie mogła uwierzyć w opowieści ojca i była przekonana, że tak naprawdę Wojtek był po prostu żołnierzem, z którym służył jej ojciec. Dodała też, że gdy jej ojciec po latach zobaczył niedźwiedzia Wojtka w zoo, rozpłakał się jak dziecko.

To dzięki wspomnieniom kobiety zasłyszanym przez Pollocka powstała książka dla dzieci oraz sztuka teatralna opowiadająca o niesamowitej sile przyjaźni międzygatunkowej jaka połączył polskich żołnierzy z dzikim, osieroconym zwierzęciem.

Autor: BBI
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić