Słoneczna, bezdeszczowa i coraz cieplejsza pogoda w Polsce sprzyja pożarom. Mapa zagrożenia pożarowego przygotowywana przez Instytut Badawczy Leśnictwa we wtorek 22 marca wskazywała najwyższy stopień zagrożenia pożarowego niemal w całym kraju. Jedynie w części województwa podlaskiego zagrożenie było średnie.
W naszych warunkach klimatycznych zagrożenie pożarowe występuje od początku wiosny, gdy znika pokrywa śnieżna, do jesieni.
Stopień zagrożenia pożarowego w tym okresie uzależniony jest od panujących warunków atmosferycznych. Decydujące znaczenie ma temperatura i wilgotność powietrza, opady atmosferyczne, natężenie promieniowania słonecznego i prędkość wiatru. Od warunków atmosferycznych zależy podatność na zapalenie ściółki leśnej i innych materiałów palnych znajdujących się w lesie - tłumaczą leśnicy Lasów Państwowych.
Jednym z elementów określania stopnia zagrożenia pożarowego lasu jest pomiar wilgotności ściółki leśnej, złożonej z igieł sosnowych. Robi się to codziennie od 1 marca do końca września lub nawet dłużej, zawsze 2 razy dziennie: o godz. 9:00 i 13:00.
Leśnicy przypominają, by nie rozpalać ognisk poza miejscami do tego wyznaczonymi.
Prognozy pogody wskazują, że najbliższych opadów deszczu, a także śniegu możemy spodziewać się między niedzielą a środą 27-30 marca. Nadejdzie też ochłodzenie, które powinno poprawić sytuację związaną z pożarami w lasach.
Czytaj także: Białoruś boi się inwazji Rosji? Dziwne ruchy Łukaszenki