W 2024 r. warunki pogodowe sprzyjały rozprzestrzenianiu się azjatyckiego komara tygrysiego w Niemczech. Eksperci z "Miejskiej Grupy Działania na rzecz Zwalczania Plagi Komarów" (Kabs) podkreślają, że zaangażowanie mieszkańców jest kluczowe.
Ponad 80 proc. miejsc lęgowych znajduje się na prywatnych posesjach - informuje Kabs.
W 2025 r. planowane jest uruchomienie kampanii informacyjnej, która ma edukować mieszkańców o właściwym postępowaniu z tym inwazyjnym gatunkiem. Kabs przygotowuje się do tego poprzez odświeżenie swojej strony internetowej i działania promocyjne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Azjatycki komar tygrysi, mierzący zaledwie sześć milimetrów, stanowił duże wyzwanie dla ekspertów. Po ustąpieniu powodzi, w południowo-zachodnich Niemczech odnotowano jego masowe występowanie w 38 nowych gminach. W sumie, w 2024 r. komary te pojawiły się w 47 z 89 gmin zrzeszonych w Kabs.
Niemcy. Wzrost populacji komarów
Wzrost liczby komarów tygrysich w 2024 r. był wynikiem częstych opadów i sprzyjających warunków do rozmnażania.
Dużo deszczu, dużo komarów - podsumowuje Kabs.
Mimo sukcesów w walce z rodzimymi gatunkami, azjatycki komar tygrysi okazał się trudniejszy do opanowania.
W 2025 r. problem z komarami tygrysimi może się nasilić, jeśli utrzyma się trend gorących lat.
Jeśli lata będą nadal gorące, liczba komarów tygrysich będzie rosła" - mówi Xenia Augsten z Kabs, cytowana przez "Bild".
Powodzie również sprzyjają ich rozprzestrzenianiu.
Regulacja populacji komarów jest istotna, co mieszkańcy regionu Oberrheingraben odczuli w 2024 r. Po majowych i czerwcowych powodziach doszło do masowego pojawienia się agresywnych komarów leśnych.
Wysokie liczby komarów zgłaszano z całych Niemiec, co było wynikiem wilgotnych okresów wiosną i latem.