Jedna z najbardziej popularnych gazet w Niemczech "Bild" przyznaje, że obecnie w Niemczech ciężko o tanie wakacji. Dodają, że w Polsce są znacznie bardziej korzystne ceny - niższe nawet o 20 procent. Dziennikarze radzą, że wakacje można spędzać w przygranicznych państwach, również w Polsce.
Czytaj więcej: Bałtyk po niemieckiej stronie. Polka przecierała oczy
W licznych materiałach dziennikarze wskazują na szalejącą drożyznę w Niemczech. Jak się okazuje, hotelarze z nadmorskich kurortów odczuwają w tym roku spory najazd turystów z Niemiec. Nasi zachodni sąsiedzi upatrzyli sobie zwłaszcza województwo zachodniopomorskie.
Mają do nas blisko i z pewnością tanio. Często mówią nawet, że czują się tu bezpieczniej. U nas język niemiecki zna większość hotelarzy, kelnerów w restauracjach, czy nawet ekspedientów. Nie brakuje tu Niemców, którzy żyją dość ekskluzywnie. Nie trzymają się raczej za portfel - mówi nam pan Rafał, hotelarz z Międzyzdrojów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niemieccy turyści nad polskim morzem. Jak się zachowują?
Nasi rozmówcy wskazują na nietypowe zachowania niemieckich turystów, które diametralnie odbiegają od przyjezdnych z różnych miast w Polsce.
Często zdarza się, że Niemcy proszą o pobudkę. Chcą, by w ich pokoju codziennie sprzątać i wymieniać ręczniki. Rzadko się to zdarza w Polsce - mówi o2.pl Marcel Kopaczewski, menadżer Apart Hostelu Stawa Świnoujście.
Dodaje, że w świnoujskim hostelu pojawia się średnio 4 turystów z Niemiec na 10 przyjeżdżających. Zdradza, że nasi zachodni sąsiedzi znają podstawowe zwroty z języka polskiego, a średni wiek odwiedzających to 35-65 lat.
Zdarzają się również klienci, którzy narzekają na politykę. To się nasiliło od jakichś dwóch lat. W szczególności mają zastrzeżenia do polityki ds. migrantów. Mówią, że rodowici Niemcy są traktowani gorzej niż ci przyjeżdżający - kontynuuje Kopaczewski.
Również w Kołobrzegu nie brakuje niemieckich turystów. Jeden z hotelarzy mówi nam wprost: - Tu są głównie starsze osoby, nawet po 50. Przyjeżdżają częściej z psami niż rodziną. Kołobrzeg jest jednak specyficzny, bo tu nie brakuje równiem Niemców, którzy są właścicielami turystycznych obiektów.
Niemcy wybierają znacznie częściej Zachodnie Pomorze, bo po prostu mają bliżej. Do naszego regionu przyjeżdżają turyści głównie dzięki zorganizowanym wycieczkom - zdradza Magdalena Węgrowicz zastępca dyrektora z Pomorskiej Organizacji Turystycznej.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.