W nowym komunikacie, wydanym we współpracy z międzynarodowymi sojusznikami, w tym FBI i Amerykańską Agencją ds. Cyberbezpieczeństwa i Bezpieczeństwa Infrastruktury (CISA), BfV zwraca uwagę na niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą grupa 29155. Działania jej członków, obejmujące operacje szpiegowskie i działalność sabotażową, miały na celu destabilizację międzynarodowego porządku.
Według informacji zawartych w ostrzeżeniu agresywne zachowania tej grupy obejmowały ataki na strony internetowe oraz dystrybucję skradzionych danych. W konsekwencji instytucje będące na celowniku tej grupy powinny podjąć odpowiednie środki obronne, aby zapobiec dalszym szkodom.
Na stronie internetowej BfV udostępniono szczegółową analizę działań grupy 29155, używanego przez nią oprogramowania oraz rekomendacje dotyczące metod obrony przed przyszłymi atakami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj też: 22-latka wypadła z 13. piętra. Stał się cud
Rosja nie ustaje w cyberatakach. Niemcy ostrzegają
Początek bieżącego roku przyniósł oskarżenia ze strony Niemiec wobec Rosji o przeprowadzenie cyberataków. Skierowane były m.in. przeciwko Partii Socjaldemokratycznej (SPD) oraz przedsiębiorstwom z branż logistyki, obrony, lotnictwa i informatyki. Grupa 29155, wobec której formowane są oskarżenia, była również podejrzana o udział w próbie otrucia byłego agenta GRU Siergieja Skripala oraz jego córki Julii w Wielkiej Brytanii w 2018 roku.
Polska Agencja Prasowa przekazała, iż zarówno wymienione ataki, jak i wcześniej przypisywane działania tej grupy, pokazują skalę zagrożenia związanego z działalnością rosyjskiego wywiadu wojskowego na arenie międzynarodowej.