Poziom rzeki Łaby, która przecina Niemcy i Czechy, spadł do tak niskiego poziomu, że rzeka ponownie odsłoniła tzw. kamienie głodu, czyli najstarsze zabytki hydrologiczne Europy Środkowej. Obecna susza u naszych zachodnich sąsiadów sprawiła, że na kamieniach na Renie i Łabie w Niemczech można przeczytać daty poprzednich susz. Ostatnia miała miejsce w 2018 roku.
Czytaj także: Usterka w Boeingu 737-800 z polskimi turystami na pokładzie. Samolot godzinami krążył nad Polską
Jak podkreśla niemiecka gazeta "Sachsische Zeitung", wzdłuż brzegów Łaby znaleziono dziesiątki "kamieni głodu", także takie, które do tej pory nie były znane i nie zostały opisane. To oznacza jedno - mieszkańcy muszą przygotować się na bardzo trudne czasy.
Najstarszy napis wyryty na kamieniach głodu, które znajdują się w korycie Łaby, pochodzi z 1616 roku. Na kamieniu widnieje smutna wiadomość w języku niemieckim: "Kiedy mnie widzisz, płacz".
W Czechach z kolei najstarszy taki kamień pochodzi z 1417 roku. Niemieckie źródło informuje, ze jest już on prawie nieczytelny, bowiem zniszczyły go kotwice statków cumujących do brzegu.
Czytaj także: Ksiądz Sebastian o dzieciach in vitro. Wszystko jasne
Kamienie stały się atrakcją turystyczną, z którą lokalni mieszkańcy, jak i przybysze z innych regionów Czech i Niemiec, robią sobie zdjęcia na pamiątkę. W 2018 roku, również w Łabie, odnaleziono kilkadziesiąt niewybuchów z czasów drugiej wojny światowej. Były to głównie granaty, miny i inne materiały wybuchowe. Większość z nich udało się zebrać i zdetonować. Okazało się, że wciąż działały.
Eksperci ostrzegają. Może być bardzo źle
Jak wynika z danych zawartych w raporcie Konwencji ONZ ws. zwalczania pustynnienia, do końca bieżącej dekady susza może doprowadzić do przymusowej migracji 700 mln ludzi, a do 2050 r. - nawet 5,7 mld osób. Liczba i długość trwania okresów suszy na Ziemi wzrosła od 2000 r. o 29 procent.