oprac. Mateusz Kaluga| 

"Niemcy powinno się bombardować co 50 lat". Kłopoty radnego PiS

146

Był radny Prawa i Sprawiedliwości z Radomia cztery lata temu udzielił w lokalnych mediach głośnego wywiadu. Cytując rzekome słowa Churcilla, mówił o "bombardowaniu Niemiec co 50 lat". Może usłyszeć zarzut nawoływania do nienawiści na tle narodowościowym. Jak pisze "Gazeta Wyborcza", prokuratura właśnie podjęła sprawę na nowo.

"Niemcy powinno się bombardować co 50 lat". Kłopoty radnego PiS
Dariusz Wójcik może mieć poważne problemy. (PAP, Piotr Polak)

Jak przypomina portal, wiele spraw, które mieli nadzorować prokuratorzy z Lublina, kierowanych było do "zamrażarki" szefa Jerzego Ziarkiewicza. Po wielu miesiącach okazało się, że ważne dokumenty przechowywane są w jego garażu.

Jak się okazuje, we wspomnianym garażu znajdowały się dokumenty dotyczące sprawy byłego radnego Prawa i Sprawiedliwości Dariusza Wójcika z Radomia. W listopadzie 2020 roku udzielił wywiadu w lokalnym Radiu Rekord.

Odnosząc się do propozycji uzależnienia podziału środków unijnych od praworządności w krajach członkowskich, radny stwierdził: "Najwięcej do powiedzenia mają ci, którzy zrobili najwięcej krzywdy naszemu krajowi, czyli Niemcy. Pamiętamy wojnę i to, co zrobili z Polską, i oni teraz będą nas uczyli praworządności. To jest śmieszne. Ja zgadzam się z tym, co powiedział Churchill, że Niemcy powinno się bombardować co 50 lat, bez podania przyczyny. To jest kraj, który nigdy nie nauczy się, to jest kraj, który nigdy nie będzie pokorny. To jest kraj, czy to są ludzie, którzy zniszczyli nasz kraj. Zniszczyli Polskę, a w tej chwili będą nas uczyli i pouczali. No trochę pokory, trochę pokory" - przypomina "Gazeta Wyborcza".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niepokój w Niemczech. Meczet w Hamburgu powiązany z terroryzmem

Zawiadomienie złożone. "Wyczerpuje znamiona przestępstwa"

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożył do prokuratury Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Jego przedstawiciele mówili o nawoływaniu do nienawiści na tle narodowościowym. Śledczy jednak odpowiadali, że Wójcik nie sformuował twierdzeń, które należałoby uznać za pochwałę popełnienia przestępstwa.

Ośrodek odwołał się od decyzji, a sąd nakazał prokuraturze uzupełnienie materiału, m.in. o opinie specjalistów. To wtedy śledztwo trafiło pod skrzydła Prokuratury Regionalnej w Lublinie i najpierw długo czekało na opinię językoznawcy, a w końcu zostało umorzone.

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", wszystko zmieniło się po zmianie władzy.

Otrzymaliśmy już opinię językoznawczą. Według biegłego słowa wypowiedziane przez radnego w wywiadzie wyczerpują znamiona przestępstwa opisanego w artykule 256 par. 1 kodeksu karnego, który mówi o nawoływaniu do nienawiści na tle różnic narodowościowych. Teraz czekamy jeszcze na opinię historyka, który ma się wypowiedzieć, czy przytoczone przez radnego słowa to rzeczywiście cytat z Winstona Churchilla, czy też własna inwencja radnego - mówi Cezary Ołtarzewski, prokurator rejonowy w prokuraturze Radom Wschód, którego cytuje gazeta.

Kara, o której mówi wspomniany artykuł, to grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Portal przypomina, że wypowiedź Churchilla jest fejkiem, a historycy nie znaleźli potwierdzenia, że wypowiedział takie słowa.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić