Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
oprac. Anna Wajs-Wiejacka | 
aktualizacja 

Niemcy przed wyborami. Te tematy zdominowały kampanię

Niemieckie wybory do Bundestagu zdominowane są przez kwestie migracyjne i obawy przed konfliktem zbrojnym. Ataki w Bawarii i Magdeburgu skupiły uwagę na bezpieczeństwie, a młodzi Niemcy obawiają się nowej wojny w Europie.

Niemcy przed wyborami. Te tematy zdominowały kampanię
Olaf Scholz i Friedrich Merz w debacie wyborczej (Getty Images, 2025 Getty Images)

Jak przypomina Polska Agencja Prasowa, Niemcy przygotowują się do wyborów do Bundestagu, które odbędą się 23 lutego. Wydarzenia ostatnich miesięcy, takie jak atak nożownika w Bawarii oraz zamach w Magdeburgu, skierowały uwagę wyborców na politykę migracyjną. W wyniku tych incydentów temat migracji stał się kluczowym punktem kampanii wyborczej.

Przyspieszone wybory są efektem rozpadu koalicji rządzącej, w skład której wchodziły SPD, Zieloni i FDP. Dymisja ministra finansów Christiana Lindnera z FDP doprowadziła do utraty większości przez rząd Olafa Scholza. Prezydent Frank-Walter Steinmeier zdecydował o rozwiązaniu parlamentu i ogłoszeniu nowych wyborów.

Według najnowszych sondaży, partie chadeckie CDU i CSU prowadzą z poparciem od 29 do 34 proc. SPD, partia kanclerza Scholza, ma poparcie na poziomie 15-18 proc. Zieloni mogą liczyć na 12-15 proc., a FDP balansuje na granicy progu wyborczego. Alternatywa dla Niemiec (AfD) zyskuje na popularności, osiągając 20-22 proc. poparcia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Poranne pasmo Wirtualnej Polski, wydanie 10.02

Obawy młodych Niemców

Raport koncernu Shell wskazuje, że 81 proc. młodych Niemców obawia się wybuchu nowej wojny w Europie. Skrajna lewica, w tym Sojusz Sahry Wagenknecht, apeluje o zakończenie dostaw broni do Ukrainy i podjęcie rozmów z Rosją, co trafia w czuły punkt młodego pokolenia.

Jak wskazuje PAP, równie ważnym tematem jest migracja. Kandydat CDU/CSU na kanclerza, Friedrich Merz, stara się przeforsować ostrzejsze przepisy imigracyjne, co spotyka się z oporem SPD i Zielonych. SPD, zmagając się z trudnościami gospodarczymi, stara się przyciągnąć wyborców obietnicami socjalnymi, takimi jak podniesienie płacy minimalnej. Zieloni, mimo utrzymania poparcia, są krytykowani za narzucanie kosztownych rozwiązań ekologicznych.

Zwycięstwo Merza może wpłynąć na relacje polsko-niemieckie, zwłaszcza w kontekście współpracy dotyczącej Ukrainy. Jednak jego propozycje dotyczące kontroli granicznych mogą prowadzić do nowych napięć. Obserwatorzy ostrzegają, że jeśli demokratyczne partie nie rozwiążą problemów gospodarczych i migracyjnych, w przyszłości może dojść do wzrostu znaczenia AfD.

Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Śnieżny Księżyc w lutym. Kiedy obserwować i co przyniesie?
Kiedy wysiewać seler? Ten termin jest kluczowy
"Zrobił sobie prywatną parafię". Wierni zszokowani zachowaniem proboszcza
Polski strażak bohaterem w Monachium. Maciek uratował 70-latka
Właścicielka prawie zagłodziła suczkę. Wolontariusze myśleli, że widzą zwłoki psa
Zbigniew Boniek dał pstryczek w nos piłkarzom: "Nie wstyd wam?". Chodzi o ferie
Jak wyczyścić mosiądz? Wykorzystaj produkt z kuchennej szafki
Kiedy przycinać winogrona? Lepiej nie przegap terminu
Miał 13 promili. To nie był pierwszy raz
Kierowca bmw ukrył się w lesie przed policją. Namierzył go dron z termowizją
Zbezczeszczono grób 23-letniej Weroniki i jej synka. Szokujące szczegóły
Popularny komunikator zagrożeniem dla dzieci. Chaos i hejt
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić