Transport złota był jedną z pilniej strzeżonych tajemnic w kraju. Dopiero, gdy wszystkie sztaby zamknięto w bezpiecznym miejscu, władze poinformowały opinię publiczną o transporcie.
Dlaczego Niemcy przechowują złoto w innych krajach? To pozostałości po czasach zimnej wojny, kiedy to rząd niemiecki w obawie przed ewentualnym najazdem ze strony ZSRR zdecydował, by część złota wywieźć z kraju. Najwięcej cennegu kruszcu trafiło wtedy do Nowego Jorku.
Trzymaliśmy transport w tajemnicy, by nie budzić zbędnych podejrzeń. To także kwestia bezpieczeństwa konwoju. Po przyjęciu złota sprawdziliśmy też jego właściwości. Nie mieliśmy zastrzeżeń co do jakości czy wagi - skomentował Carl-Ludwig Thiele, członek rady Banku Narodowego Niemiec.
Niemcy od lat przechowywały swoje złoto w różnych miejscach. W 2013 roku władze postanowiły to zmienić i przetransportować min 50 proc. oszczędności do skarbca we Frankfurcie. Operacja przewożenia złota ma trwać do końca 2020 roku. Sam tylko transport pochłonął już 7,7 mln euro - donosi thelocal.de.
Niemcy to drugi największy posiadacz złota na świecie. Nasz zachodni sąsiad ma 3378 ton tego kruszcu w postaci 270 tys. sztab. Ponad 1200 ton niemieckiego złota nadal znajduje się w USA, a 432 w Londynie.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.