AfD postuluje utworzenie Wirtschafts- und Interessengemeinschaft (WIG), czyli wspólnoty gospodarczej i interesowej. Partia podkreśla, że "twarde zerwanie" z Unią Europejską mogłoby przynieść niepożądane skutki, dlatego proces ten powinien być wynegocjowany zarówno z dotychczasowymi członkami UE, jak i potencjalnymi nowymi partnerami.
W kwestii waluty AfD chce, aby Niemcy opuściły "system euro" i wprowadziły własną stabilną walutę. Jeśli byłoby to konieczne, możliwe byłoby tymczasowe utrzymanie euro. Zdaniem partii, koszty przejściowe związane z rezygnacją z euro byłyby niższe niż "stałe koszty pozostania w systemie euro".
Podobne postulaty partia zgłaszała już podczas kampanii wyborczej do Bundestagu w 2021 roku, jednak później wycofała się z koncepcji "Dexitu", czyli wyjścia Niemiec z UE. W lutym 2023 roku lider frakcji parlamentarnej AfD, Tino Chrupalla, stwierdził, że jest już za późno na realizację "Dexitu".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kontrowersyjne program wyborczy AfD
Program wyborczy AfD zawiera również kontrowersyjne propozycje w zakresie polityki społecznej. Partia opowiada się za znacznym ograniczeniem dostępu do aborcji, uznając ją za "absolutny wyjątek" dopuszczalny jedynie w przypadkach kryminologicznych lub medycznych.
Krytykuje także obecną ustawę o samostanowieniu płciowym, która umożliwia osobom transpłciowym korektę płci i imienia w dokumentach. AfD mówi o rzekomym "kulcie trans" i "wczesnej seksualizacji" dzieci – informuje "Spiegel".
W zakresie polityki bezpieczeństwa AfD poświęca kilka stron współpracy z Rosją. Partia widzi w niej dostawcę taniego gazu i postuluje wznowienie handlu. Portal "Spiegla" zauważa, że w dokumencie nie ma ani słowa o wojnie Władimira Putina przeciwko Ukrainie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.