Zdjęciem na Facebooku podzielił się leśniczy Michał Kuć z Nadleśnictwa Olsztyn. Widać na nim, jak na dębie w lesie pod Olsztynem pojawiły się... szyszki, które normalnie rosną na roślinach iglastych. Nie jest to jedyne zaskoczenie, bowiem na wierzbie pojawiły się gruszki, a na sośnie - śliwki.
Czytaj także: Co widzisz na obrazku? Odpowiedź zaskakuje
Nietypowy widok w lesie. Leśniczy pokazał zdjęcie
Nie ma w tym jednak nic nadzwyczajnego - zapewnia leśnik. Okazuje się, że tak może wyglądać "stołówka" dzięcioła dużego. W ten sposób ptak ułatwia sobie wydobywanie jedzenia. Zimą dzięcioł nie może wydobyć z pnia owadów i ich larw.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Latający mieszkaniec lasów unieruchamia szyszkę i wciska ją w szczelinę kory lub rozwidlenie gałęzi. Przez kilka tygodni ptak używa tej samej szczeliny, dlatego wokół drzewa można zaobserwować duże ilości wyłuskanych szyszek. - Taki charakterystyczny warsztat dzięcioła potocznie nazywany jest kuźnią - przekazuje leśniczy.
To tak żywi się dzięcioł duży
Dzięcioł duży to najliczniejszy i najpowszechniejszy z polskich dzięciołów. Występujący we wszystkich drzewostanach w całym kraju i przez cały rok. Na większości obszaru występuje częściowo osiadły, zachodni podgatunek, a na Mazurach mieszkają bardziej wędrowne ptaki tego gatunku i pojawia się w Polsce również podczas koczowań i wędrówek, zwłaszcza na wybrzeżu.
W okresie wiosny i lata jego pożywienie stanowią głównie owady i ich larwy wydobywane z drewna (np. gąsienice motyli, mrówki, chrząszcze). Zimą i jesienią, przy ograniczonej dostępności pokarmu żywego, jego dieta wzbogaca się o nasiona drzew sosnowych oraz świerkowych, a także owoce. Zimą chętnie pojawia się w karmnikach ze słoniną.
Może żywić się także padliną. Wiosną dzięcioły mogą nakłuwać korę brzóz i pić wyciekający sok roślinny, czasem zjadając też ptasie jaja i pisklęta. W porównaniu z innymi gatunkami dzięciołów jego dieta jest zatem mniej wyspecjalizowana.