Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Niepełnosprawny na jezdni. Duża dyskusja w sieci

5

Kolejne nagranie pojawiło się na popularnym kanale "Stop Cham" na YouTube. Tym razem nie doszło jednak do żadnego wypadku czy agresji drogowej wśród kierowców. Autor wpisu przytoczył sytuację z Siedlec (woj. mazowieckie) i rozpoczął dyskusję na temat osób niepełnosprawnych na polskich drogach.

Niepełnosprawny na jezdni. Duża dyskusja w sieci
Niepełnosprawny na jezdni. Duża dyskusja na "Stop Cham" (YouTube)

Dzięki kanałowi "Stop Cham" w serwisie YouTube, który ma także swój profil na X (dawniej Twitter), regularnie dowiadujemy się o nietypowych wydarzeniach na polskich drogach. Tym razem pojawił się film z Siedlec (woj. mazowieckie) z ul. Piłsudskiego, która jest jedną z najbardziej zakorkowanych ulic w tym mieście.

Autor w swoim wpisie chciał poruszyć temat niepełnosprawnych osób na drodze. Z jednej strony spowalniają oni inne pojazdy na drodze, a z drugiej fizycznie nie są w stanie jechać szybciej, a w wielu miejscach w Polsce brakuje odpowiednich chodników czy ścieżek rowerowych.

Szybciej przecież nie pojedzie... Wiemy, że być może wkładamy kij w mrowisko, ale czy ruch osób, które ledwo co radzą sobie z poruszaniem, nie powinien zostać przeniesiony na chodnik? Z drugiej strony, na chodniku stan nawierzchni często uniemożliwi poruszanie się takiej osobie całkowicie. Dotarcie do lekarza, czy zrobienie zakupów. Temat ciężki, ale liczymy na Was... - podkreśla autor filmu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Marcin Bosak został pobity przez kierowcę. Mówi o rozprawie i własnym bezpieczeństwie

Internauci tradycyjnie bardzo licznie zabrali głos w komentarzach pod filmem. W opinii większości samodzielność nagranego mężczyzny jest godna podziwu, stosuje się on do przepisów a inni uczestnicy ruchu drogowego mogą go wyprzedzić, więc nie ma problemu.

Współczuję temu panu i w tej sytuacji go rozumiem. Na jego miejscu poprosiłbym bliskich o pomoc w oznakowaniu roweru że jest dla niepełnosprawnych. Takie oznaczenie ma mój sąsiad lecz porusza się innym trójkołowcem bo napędzanym rękoma. Mógłby również zadbać o leprze oświetlenie, żeby być lepiej widocznym. Pozdrawiam wyrozumiałych - podkreśla w komentarzu Wojciech.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niepełnosprawni na jezdni. Co mówi prawo?

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym jednoznacznie traktuje osobę poruszającą w wózku inwalidzkim jako pieszego uczestnika ruchu (art. 2 pkt 18).

Dla przypomnienia, wózek inwalidzki to pojazd konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się osoby niepełnosprawnej, napędzany siłą mięśni lub za pomocą silnika, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do prędkości pieszego (art.2 pkt 48).

Z przepisów tych jasno wynika, że wszystkie przepisy ruchu drogowego odnoszące się do pieszych, będą miały zastosowanie również w stosunku do osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Osoba niepełnosprawna nie jest oczywiście wyłączona z odpowiedzialności karnej za popełnienie przestępstwa bądź wykroczenia w ruchu drogowym. Niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego jest represjonowane przez policjantów na tych samych zasadach co w stosunku do innych uczestników ruchu.

Autor: JAR
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić