Kolejne niepokojące nagrania z granicy polsko-białoruskiej. Jak pokazuje Straż Graniczna, tylko 27 i 28 marca odnotowano aż 356 prób nielegalnego przedostania się do Polski. Strażnicy byli obrzucani gałęziami, kamieniami i różnego rodzaju przedmiotami, co mogło stanowić zagrożenie dla funkcjonariuszy.
Według informacji "Faktu" w próbach przedostania się do Polski uczestniczyli migranci z aż 23 państw. Byli wśród nich obywatele Syrii, Iraku czy Bangladeszu. Tabloid zapytał w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, jakie rząd podejmie kroki wobec narastającej presji na granicy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niepokój na granicy polsko-białoruskiej. Będą zmiany w prawie?
MSWiA przekazało, iż "priorytetem obecnego rządu jest wzmocnienie bezpieczeństwa naszej granicy przy jednoczesnym uwzględnianiu podstawowych praw człowieka". Rząd pracuje nad dokumentem dotyczącym strategii migracyjnej Polski na lata 2025-2030. Reaktywowano prace Międzyresortowego Zespołu ds. Migracji koordynowanego przez MSWiA, aby zaprojektować właściwe rozwiązania dotyczące migracji. Jego pierwsze spotkanie odbyło się 7 lutego. - Prace nad strategią będą również obejmowały szerokie konsultacje społeczne - przekazało MSWiA.
Jak słusznie zauważa "Fakt", powyższe pomysły i działania są długofalowe. Co z sytuacją bieżącą? Rząd zapowiedział uszczelnienie zapory, która powstała jeszcze za poprzedniej kadencji. Polska chce również zyskać dodatkowe środki z UE na ochronę granicy.
W ostatnich dniach zastrzeżenia wobec działań rządu wobec migrantów zgłaszały organizacje pozarządowe. Donoszą o kolejnych ofiarach i odnajdowanych ciałach przy granicy. Twierdzą, że nadal stosowane są pushbacki, czyli wypychanie migrantów na stronę białoruską.
Przedstawiciele MSWiA wielokrotnie spotykali się formalnie i nieformalnie z przedstawicielami organizacji pozarządowych, w tym z tymi, którzy świadczyli pomoc na granicy polsko-białoruskiej. Spotkania takie miały miejsce także w Sejmie RP. Po opracowaniu projektu zmian prawnych odbędą się szerokie konsultacje społeczne, do których, co oczywiste, zostaną zaproszeni przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego - zapewnia MSWiA.
Rząd pracuje również nad zmianami przepisów w sprawie migrantów, którzy przekroczyli granicę. Każda sprawa ma być rozpatrywana indywidualnie, w zależności od sytuacji cudzoziemca. Resort przekazał również, iż w jednostkach Straży Granicznej powołano specjalne zespoły poszukiwawczo-ratunkowe.
Prowadzą one działania, których celem jest zapobieganie kryzysom humanitarnym, które do tej pory były odnotowywane przez działaczy organizacji pozarządowych czy też lokalnych mieszkańców. Grupy poszukiwawczo-ratownicze zostały wyposażone w sprzęt niezbędny do ratowania życia oraz przechodzą szkolenia - podało ministerstwo.
Zobacz także: ZUS robi wypłaty. Wysokość może zaskoczyć
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.