Raport na temat szczepień obejmujący okres od 1 lutego do 7 lipca został zaprezentowany przez RKI w środę późnym wieczorem. Wynika z niego, że 3806 Niemców zaszczepionych obiema dawkami szczepionki przeciwko COVID-19 zachorowało na koronawirusa objawowo. Kolejne 4110 pacjentów nie wykazywało żadnych objawów infekcji. Ponad 270 zaszczepionych obywateli – głównie starszych – musiało w związku z COVID-19 trafić do szpitala.
Koronawirus wśród zaszczepionych. W ostatnim czasie dominuje wariant Delta
U większości zaszczepionych pacjentów chorujących objawowo wykryto mutację Alfa, zwaną też brytyjską. 120 przypadków dotyczyło odmiany Delta, pierwszy raz zaobserwowanej w Indiach. Ta druga była odpowiedzialna za najwięcej objawowych przypadków koronawirusa wśród zaszczepionych na przestrzeni ostatniego miesiąca.
Liczba zachorowań wśród osób zaszczepionych stanowi niewielki procent całkowitej liczby chorych. Zaszczepieni to zaledwie 0,29 proc. wszystkich przypadków COVID-19 wśród osób poniżej 60. roku życia i około 1 proc. wśród przypadków wykrytych u osób starszych.
Według RKI średnia skuteczność szczepionek na COVID-19 w okresie od lutego do lipca wyniosła w przybliżeniu 92 proc. Zdaniem niemieckiego instytutu, dane zgadzają się z wynikami badań klinicznych przeprowadzanych wcześniej przez producentów preparatów.
Czytaj także: Czwarta fala koronawirusa? Minister ujawnia
Szczepienia na COVID-19 w Niemczech. W pełni zaszczepiono dwie piąte populacji
Jak podaje RKI, do 7 lipca w pełni zaszczepiono na COVID-19 blisko 43 miliony Niemców. To około 40 proc. mieszkańców kraju. Przynajmniej jedną dawkę szczepionki otrzymało 57 proc. obywateli.
W środę wykryto w Niemczech 970 nowych infekcji koronawirusem. W ciągu ostatniej doby na COVID-19 zmarło 31 osób. Od początku pandemii w całym kraju odnotowano 3 733 519 przypadków choroby i 91 141 zgonów.
Czytaj także: Odkryto podwójnie zmutowanego koronawirusa
Obejrzyj także: W przyszłości czekają nas kolejne epidemie? Ekspert mówi o tym, jak zmiany klimatyczny mogą wpłynąć na rozwój nowych wirusów