Niepokojące doniesienia z Afryki. Oto co robi Rosja

Rosja przejmuje kolejne kopalnie złota w Afryce, a uzyskane w ten sposób środki przeznacza na finansowanie wojny przeciwko Ukrainie. Jak podała we wtorek "Sudan Tribune", Rosja w Sudanie właśnie finalizuje umowę, która zapewni jej kontrolę nad wydobyciem cennego kruszcu w zamian za dostawy broni.

Niepokojące doniesienia z Afryki. Oto co robi Rosja
Rosja finansuje wojnę z Ukrainą w Afryce (Wikimedia Commons)

Po nałożeniu na Rosję międzynarodowych sankcji liczba rosyjskich najemników w Afryce znacznie wzrosła. Towarzyszy im napływ firm zajmujących się wydobyciem złota, zwłaszcza w Afryce Zachodniej oraz Sudanie. Złoto wydobyte na tym kontynencie zazwyczaj trafia najpierw na rynki tranzytowe, gdzie jest "prane".

Jednym z takich miejsc jest Kamerun, skąd złoto jest przemycane z krajów Afryki Zachodniej. Następnie małe prywatne samoloty transportują je albo bezpośrednio do Rosji, albo do krajów Zatoki Perskiej, takich jak Zjednoczone Emiraty Arabskie. Stamtąd ma otwartą drogę na globalne rynki, w tym do Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

Według magazynu "The Africa Report" najemnicy z byłej Grupy Wagnera zajęli w Mali (niemal 881 ton metrycznych złóż złota) co najmniej trzy największe kopalnie oraz wiele mniejszych, gdzie "złoto wydobywają górnicy broczący w strumieniu z sitkiem w ręku".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Putin wywoła kolejną wojnę? "Szukanie miękkiego podbrzusza"

Rosja zarabia w Afryce na wojnę w Ukrainie

W listopadzie 2023 r. Mali zobowiązało się do uruchomienia rosyjskiej rafinerii w Bamako, co sprawi, że całe złoto wydobywane w tym kraju trafi w ręce Rosjan. Rosja sukcesy odnotowuje także w Republice Środkowoafrykańskiej, gdzie firma kontrolowana przez rosyjskich najemników uzyskała wyłączne prawa do największej kopalni złota w kraju, Ndassima, w zamian za ochronę reżimu prezydenta Faustina-Archange Touadery.

Obecnie w Sudanie przebywa rosyjska delegacja handlowa, która ma na celu zagwarantowanie Moskwie dostępu do wielu kopalni złota już w następnym miesiącu. Według "Sudan Tribune" Rosja zaoferowała Sudańczykom dostawy broni w zamian za złoto.

Rosyjska firma Nordgold prowadzi działalność wydobywczą również w Burkina Faso i Gwinei. Mniejsze rosyjskie przedsiębiorstwa są aktywne na rynku złota w Sierra Leone, gdzie Rosja planuje otworzyć swoje przedstawicielstwo dyplomatyczne jeszcze w tym roku.

Według raportu organizacji Blood Gold, która dokumentuje naruszenia praw człowieka związane z eksploatacją zasobów naturalnych, Rosja wydobyła z Afryki złoto warte 2,5 miliarda dolarów tylko w ciągu dwóch lat od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę.

Raport Blood Gold podkreśla, że Rosjanie chcą uzależnić od siebie afrykańskich reżimy "co pozwala zabezpieczyć długoterminowy strumień dochodów dla Kremla, wspierając autorytaryzm i niestabilność w całym regionie, co jest częścią szerszej strategii geopolitycznej Rosji, aby odwrócić od Ukrainy uwagę demokratycznego Zachodu".

Autor: KARO
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić