Jakub Artych
Jakub Artych| 

Niepokojące informacje ws. Rosji. Przygotowywano się na konflikt z NATO

Jak poinformował "The Financial Times", rosyjska marynarka wojenna ćwiczyła atakowanie celów w Europie rakietami zdolnymi do przenoszenia ładunków nuklearnych.

Niepokojące informacje ws. Rosji. Przygotowywano się na konflikt z NATO
Niepokojące informacje ws. Rosji. Przygotowywano się na konflikt z NATO (Getty Images, WIN-Initiative/Neleman)

Rosyjska marynarka wojenna ćwiczyła ataki nuklearne na kraje europejskie podczas ćwiczeń na wypadek potencjalnego konfliktu z NATO. Wynika to z tajnych dokumentów sporządzonych w latach 2008–2014, które zostały ujawnione przez dziennikarzy "Financial Times".

Dokumenty uzyskane przez dziennikarzy, które zostały przygotowane dla rosyjskich oficerów, zawierają listę celów dla pocisków zdolnych do przenoszenia ładunków zarówno konwencjonalnych, jak i jądrowych.

Łącznie 32 cele dla rosyjskiej floty w Europie są wskazane na mapach stworzonych na potrzeby ćwiczeń. Tak więc rosyjska Flota Bałtycka musiałaby zaatakować obiekty w Norwegii i Niemczech. Wśród nich jest baza morska w Bergen, a także stacje radarowe i obiekty sił specjalnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sankcje na Rosję są fikcją? "Wszelkie towary są dostępne"

Jak podkreśla ukraiński polityk Anton Heraszczenko, Flota Północna z kolei mogłaby uderzyć w obiekty przemysłu obronnego, w tym stocznię w brytyjskim Barrow-in-Furness, gdzie budowane są okręty wojenne i łodzie podwodne.

Dokumenty wskazują na zalety użycia broni jądrowej na wczesnym etapie konfliktu. Mówi się również, że wysoka manewrowość floty pozwala na nagłe i masowe uderzenia z różnych kierunków.

Określono jednak, że broń jądrowa powinna być używana w połączeniu z innymi środkami bojowymi. Jednocześnie, jak podkreśla "Financial Times", Rosja nigdy wcześniej nie uznała istnienia takich uderzeń w swojej doktrynie.

Rosja zagraża NATO

Rosja zachowała zdolność do przenoszenia taktycznej broni jądrowej na okrętach wodnych, pomimo porozumienia z 1991 r. między Związkiem Sowieckim a USA o usunięciu jej z takich jednostek. To zdumiewające, biorąc pod uwagę nieodłączne niebezpieczeństwa związane z przenoszeniem broni jądrowej na morzu nawet w czasie pokoju.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić