Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Niepokojące informacje z RPA. To pierwszy raz w znanej historii świata

3

Naukowcy z Republiki Południowej Afryki odkryli ognisko wścieklizny u fok. Jest to pierwszy przypadek rozprzestrzenienia się tego wirusa wśród morskich ssaków. Informację przekazała w piątek Polska Agencja Prasowa, powołując się na źródło AP. Eksperci podejrzewają, że zwierzęta mogły zarazić się od szakali w Namibii.

Niepokojące informacje z RPA. To pierwszy raz w znanej historii świata
Co najmniej 24 foki były zarażone wścieklizną (Pixabay)

Jak przekazała weterynarz dr Lesley van Helden, co najmniej 24 foki, znalezione martwe lub zabite na zachodnim i południowym wybrzeżu RPA, były zainfekowane wścieklizną. Nigdy wcześniej nie odnotowano tego typu rozprzestrzeniania się wirusa wśród morskich ssaków.

Jedyny znany wcześniej przypadek dotyczył zaobrączkowanej foki na archipelagu norweskich wysp Svalbard na początku lat 80. XX wieku. Naukowcy twierdzą, że foka została prawdopodobnie zarażona przez wściekłego lisa polarnego. Brak było jednak dowodów na dalsze rozprzestrzenianie się wścieklizny wśród przedstawicieli tego gatunku.

Foka pogryzła psa

Władze RPA odkryły wściekliznę u fok w czerwcu 2024 roku, gdy pies na plaży w Kapsztadzie został ugryziony przez fokę i zarażony wirusem. To wydarzenie skłoniło badaczy do zbadania próbek mózgów od 135 fok, gromadzonych od 2021 roku. Pobrano również około 20 nowych próbek. Wyniki testów potwierdziły obecność wścieklizny. Analizy wykazały, że wirus przenosił się między fokami, ponieważ sekwencje wirusa były blisko spokrewnione.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: W świat poszła informacja o błędzie Tauronu. "Żadnego zrzutu nie było"

Naukowcy sugerują, że foki mogły zarazić się wścieklizną od szakali w Namibii, gdzie drapieżniki polują na focze szczenięta na wybrzeżu - podają eksperci.

Szacuje się, że około 2 mln fok co roku przemieszcza się wzdłuż południowego i zachodniego wybrzeża Afryki, pokonując trasę między RPA, Namibią i Angolą.

Aby zatrzymać transmisję wirusa, badacze rozważają podanie szczepionki przeciwko wściekliźnie. Nie są jednak pewni, czy szczepionka będzie skuteczna, ponieważ nigdy nie była testowana na morskich ssakach. Eksperci uważają, że powinna działać.

Kolejnym wyzwaniem jest samo zaszczepienie fok, które żyją głównie w oceanie i migrują wzdłuż linii brzegowej o długości ponad 3500 km - dodają naukowcy.

W przeciwieństwie do zwierząt lądowych, którym można podać szczepionkę w przynęcie, foki zwykle jedzą tylko żywe ryby.

Autor: EWS
Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Kontaktkontakt@pomoc.wp.plRegulaminRegulamin dodawania opiniiPolityka prywatnościUstawienia prywatnościReklamaWszystkie artykuły
Zobacz takżeDomodiKafeteria (forum)tv.wp.plPudelekGenialne
INFORMACJE ZE ŚWIATAKorea PółnocnaUkrainaTurcjaRosjaWłochySyriaTajwanUSANiemcyBiałoruśWielka Brytania
WYDARZENIANewsyNiedziele handloweKoronawirusObwód kaliningradzkiInflacjaChinyTrybunał KonstytucyjnyWojna w UkrainieWzrost cenWakacje kredytoweLatoWakacje
ZNANI POLITYCYJoe BidenKim Dzong UnDonald TrumpWładimir PutinAngela MerkelEmmanuel MacronAlaksandr ŁukaszenkaXi JinpingWołodymyr ZełenskiOlaf Scholz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić