Lekarz udostępnił dwa zdjęcia rentgenowskie płuc zakażonych koronawirusem. Jeden z pacjentów był zaszczepiony, a drugi nie. Różnica w przebiegu choroby jest kolosalna.
Jak naprawdę działają szczepionki?
Dr Ghassan Kamel pracuje SSM Health Saint Louis University Hospital w Missouri i od marca ubiegłego roku zajmuje się chorymi na COVID-19. Aby zachęcić do szczepień, pokazał zdjęcia chorych płuc i jaki wpływ ma na nie szczepionka.
Na zdjęciu rentgenowskim chorego, ale zaszczepionego pacjenta nie widać żadnych niepokojących zmian w płucach. Natomiast u zakażonej, ale niezaszczepionej osoby płuca są zabielone. Lekarz wyjaśnia, że to zmętnienie płuc, czyli zacienienia typu mlecznego szkła widoczne dopiero na skanach tomografu komputerowego.
Zmętnienia płuc wskazują zwykle, że płuca są wypełnione np. płynem. To może nie tylko utrudniać oddychanie, ale także prowadzić do poważniejszych schorzeń.
Czytaj także: Jak powstrzymać Deltę? Izrael ma plan
Doktor Kamel powiedział, że osoby ze zmętnieniem płuc, częściej potrzebują pomocy medycznej. Częściej trafiają na oddział intensywnej terapii i wymagają podłączenia do respiratora. Lekarz dodał, że prawdopodobnie gdyby zaszczepiona osoba trafiła do szpitala nie potrzebowałaby takiego leczenia.
Mogą wymagać respiratora lub zostać zaintubowani i zasadniczo podtrzymywania życia. Jeśli nie lubisz nosić maski to z pewnością nie spodoba ci się respirator – powiedział Kamel dla stacji KSDK.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.