Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Niepokojący precedens. Północnokoreański pocisk zniknął z radarów

72

Japonia nie była w stanie przewidzieć toru lotu pocisku wystrzelonego w czwartek przez Koreę Północną. Nowoczesna rakieta wymknęła się japońskim radarom dzięki nieregularnej trajektorii lotu, rodzajowi zastosowanego paliwa, a także wykorzystanej platformie startowej - wskazują japońskie media.

Niepokojący precedens. Północnokoreański pocisk zniknął z radarów
Koreański pocisk wymknął się japońskim radarom. Zdj. ilustracyjne (Getty Images)

W czwartek 13 kwietnia Korea Północna wystrzeliła pocisk balistyczny średniego lub dalekiego zasięgu w kierunku Morza Japońskiego. Po odnotowaniu startu rakiety władze Tokio wezwały mieszkańców wyspy Hakkaido do schronienia się. Na wyspie rozbrzmiały także syreny alarmowe.

Przewidywano, że pocisk może spaść w pobliżu wyspy około godziny 8:00 czasu japońskiego (ok. 1:00 czasu polskiego). Alert został odwołany tuż po tym, jak pocisk spadł do morza na wschód od Korei Północnej, poza wyłączną strefą ekonomiczną Japonii.

Dlaczego Japonia nie była w stanie przewidzieć trajektorii koreańskiego pocisku?

Japonii nie udało się odpowiednio wcześniej przewidzieć trajektorii pocisku, ponieważ jak podaje portal Nikkei Asia, Korea Północna wykorzystuje coraz bardziej zaawansowaną broń, która komplikuje wysiłki obronne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Macron się wyrwał". Ekspert mówi, że gra już się rozpoczęła

Ministerstwo Obrony Japonii dostrzegło ryzyko, że pocisk wyląduje w pobliżu Hokkaido na podstawie radaru Japońskich Sił Samoobrony i innych informacji. Sekretariat Rady Ministrów wydał ostrzeżenie dla wyspy około 30 minut po starcie rakiety.

Dopiero około 20 minut później ustalono, że pocisk nie wyląduje w rejonie Hokkaido i alarm został odwołany. Na kolejnej konferencji prasowej główny sekretarz gabinetu Hirokazu Matsuno poinformował, że pocisk zniknął z radarów natychmiast po wykryciu.

Ministerstwo Obrony zwykle ogłasza wysokość pocisku, odległość lotu i punkt uderzenia w ciągu godziny lub dwóch od wystrzelenia. Taki komunikat nadal nie został ogłoszony.

Jednym z czynników mogących mieć wpływ na możliwość wykrycia pocisku jest fakt, że Korea Północna wykorzystuje pociski na paliwo stałe. Podczas gdy standardowe pociski na paliwo ciekłe muszą przejść przez proces tankowania tuż przed startem, pociski na paliwo stałe można wystrzelić przy niewielkim przygotowaniu, opóźniając ich wykrycie i utrudniając przechwycenie.

Korea Północna opracowuje również pociski, które latają po nieregularnych trajektoriach na małych wysokościach, co utrudnia ich wykrycie. Oprócz tego kraj zróżnicował platformy startowe, w tym mobilne wyrzutnie i łodzie podwodne.

Mówi się także, że zdolność kraju do ataków zmasowanych, w ramach których wystrzeliwana jest duża liczba pocisków naraz w celu pokonania obrony przeciwnika, również uległa poprawie.

Autor: SSŃ
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 18.01.2025 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Pociąg pędził prawie 300 km/h. 40-latek jechał między wagonami
"Smok Kampinoski". Niezwykły okaz w Parku Narodowym
Wprowadzono wysokie opłaty w polskich górach. Zła wiadomość dla narciarzy
Kontrowersyjne oświadczenie nt. sprzętu WOŚP. Prawniczka: nie mają mocy prawnej
Zagrożenie zdrowia i życia. Rodzina błaga o pomoc w odnalezieniu 22-latki
Nowy kalendarz ferii zimowych. "Ceny spadną"
Dramatyczna akcja służb na Podkarpaciu. Przysypany mężczyzna
Seniorzy masowo tracą pieniądze. Myślą, że idą na bezpłatne badania
Iga Świątek zagra w kolejnej rundzie. Teraz mecz z Niemką
Chleb ze smalcem za 25, kiełbasa za 30. Ceny w Zakopanem
Zaginęła prawniczka z Lublina. Rodzina zwróciła się z apelem do kierowców
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić