Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology zeskanowali strukturę pajęczyny i odtworzyli ją w wersji 3D. Stworzyli również wirtualny instrument przypominający harfę.
Muzyka ukryta w pajęczynach
Badacze zbadali częstotliwość drgań i elastyczność poszczególnych nici. Następnie przypisali do nich odpowiednie dźwięki. Dzięki temu z pajęczej sieci udało się uzyskać melodię.
Pająki żyją w środowisku wibrujących strun. Słabo widzą, więc swój świat postrzegają poprzez wibracje, a dokładniej różnice w ich częstotliwościach. Powstają one zarówno w czasie budowy sieci, jak i gdy mucha wpadnie w pajęczynę - powiedział główny autor badania, dr Markus Buehler.
Naukowcy wierzą, że ich odkrycia mogą być przydatne do opracowania nowych, bardziej zaawansowanych technik druku 3D. Mają również nadzieję, że będą w stanie zrozumieć język pająków i nawiązać z nimi bezpośrednią komunikację.
Teraz próbujemy wygenerować syntetyczne sygnały, aby zacząć mówić w języku pająków. Zastanawiamy się, czy jeżeli wystawimy ich na działanie określonych wibracji i rytmów, będziemy w stanie wpłynąć na ich zachowanie i zacząć się z nimi komunikować. To naprawdę ekscytujące koncepcje - skomentował dr Markus Buehler.
Zobacz także: Nowy gatunek jadowitego pająka. Przypadkowo odkryli czarną bestię z Miami
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.