Na facebookowym profilu Nadleśnictwa Solec Kujawski zamieszczono bardzo ciekawe nagranie. "Reakcja jelenia na zapach wilka" - informują leśnicy.
W pierwszych sekundach filmu widzimy przebiegającego przez polanę wilka. Po jakimś czasie w tym samym miejscu zauważamy spacerującego jelenia. Zwierzę bardzo gwałtownie zareagowało na zapach drapieżnika, robiąc krok w tył.
Nic dziwnego, że taka była reakcja jelenia. Wilki w Polsce polują głównie na jelenie. Chętnie zjadają też sarny, dziki, a także zwierzęta hodowlane, owce czy krowy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Internauci są zachwyceni także przepięknymi odgłosami natury zarejestrowanymi na filmie. "Pięknie ptaszki grają i zwierzyna chodzi" - czytamy w komentarzach pod nagraniem.
Wilki przebywają najchętniej w miejscach odludnych, a jednocześnie obfitujących w zwierzynę. Coraz częściej jednak widywane są też w okolicy osiedli. Wilki aktywne są zwykle w nocy. Wataha oznacza granice swojego terytorium moczem, charakterystycznym drapaniem ziemi (zwykle na skrzyżowaniach dróg leśnych) oraz wyciem. W ciągu doby zwierzęta mogą przemierzyć około 20 km.
Co ciekawe, wilki używają różnych sygnałów dźwiękowych: wycia, szczekania, warczenia, skomlenia i pisków. Wilki wyją bez przerwy przez kilkanaście sekund i powtarzają to kilkakrotnie. Wyją, gdy chcą powiadomić inne osobniki, gdzie się właśnie znajdują. Wspólne wycie zacieśnia wilcze więzi emocjonalne, często jest radosnym końcem udanego polowania. Warczą, gdy chcą okazać złość, gniew i agresję. Dźwięk skomlenia jest natomiast oznaką uległości lub prośbą np. o dodatkową porcję jedzenia. Pisk wydają z siebie małe wilki podczas zabawy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.