Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Sensacyjne odkrycie. To może być przełom w walce z COVID-19

168

Możliwości sztucznej inteligencji nie przestają zaskakiwać. Naukowcy z prestiżowego Massachusetts Institute of Technology w USA opracowali system, który rozpoznaje zakażonych koronawirusem po kaszlu. Jego dokładność jest zaskakująca!

Sensacyjne odkrycie. To może być przełom w walce z COVID-19
(EPA, ANTONIO BAT, PAP)

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) opracowali technologię, która może pomóc w zwalczaniu COVID-19. Sztuczna inteligencja potrafi rozpoznać kaszel zakażonego koronawirusem przez telefon.

Choć wielu podchodzi do tego typu rewelacji testu z dystansem, dokładność programu jest zaskakująca. Wynik standardowego testu w 100 proc. zgadzał się z diagnozą programu. A wystarczyło zakasłać do telefonu.

Jak działa taki system? Naukowcy zebrali nagrania dziesiątek tysięcy nagrań kaszlu chorych na koronawirusa i cierpiących na inne dolegliwości. Okazało się, że zakażeni kaszlą inaczej. Człowiek różnicy nie usłyszy, ale sztuczna inteligencja tak.

Jak informują eksperci na oficjalnej stronie Massachusetts Institute of Technology, system może okazać się rewolucją. Podjęto prace nad aplikacją, by w szybki i tani sposób, bez wychodzenia z domu, móc potwierdzić lub wykluczyć zakażenie COVID-19.

Dlaczego rewolucja? Ci, którzy podejrzewają u siebie zakażenie, ale nie mają objawów lub przechodzą chorobę łagodnie, nie będą musieli wychodzić z domu i czekać na wyniki testu. Wykonanie testu jest teraz bardzo trudne, a wyjście z izolacji to narażenie innych na chorobę.

Sztuczna inteligencja wykrywająca koronawirusa po dźwięku kaszlu może pomóc w zwalczeniu pandemii. Taki test będzie też o wiele tańszy niż wykonanie standardowego testu. Przede wszystkim wynik będzie o wiele szybszy.

Eksperci z Massachusetts Institute of Technology, informując o systemie, zwracają się również do jego sceptyków. Nie wszyscy będą z pewnością gotowi zaufać tego typu aplikacji. Mimo wszystko skuteczność systemu jest póki co większa niż skuteczność tanich, szybkich testów, które stosowane są np. w Indiach czy na Słowacji.

Jak to wygląda w praktyce? Eksperci podzielili się próbką nagrań:

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Brian Subrina, jeden z naukowców pracujących nad systemem, zauważył również, że aplikacja może pomóc w powrocie do "normalności" w inny sposób. Mogłaby być używana przed wejściem do barów, restauracji, czy innych miejsc publicznych, zamiast termometrów. Jest skuteczniejsza niż badanie temperatury, która może być podwyższona z innych powodów niż COVID-19 i nie jest najlepszym wyznacznikiem, czy ktoś jest zakażony, czy nie.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce przybiera na sile. Prof. Flisiak: Brakuje miejsc w szpitalach
Autor: MMC
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Chleb ze smalcem za 25, kiełbasa za 30. Ceny w Zakopanem
Zaginęła prawniczka z Lublina. Rodzina zwróciła się z apelem do kierowców
Termin mija w niedzielę. Koniec TikToka w USA
Jeździsz samochodem? Do tych miast lepiej się nie wybieraj
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić