Okres wakacyjny przed nami, a co za tym idzie, co najmniej kilkadziesiąt tysięcy Polaków odwiedzi polskie góry. Wśród nich niezmienną popularnością cieszą się szczyty Babiej Góry, która przyciąga swoim pięknem i niepowtarzalnością względem innych pasm górskich.
W tym roku w te rejony warto wybrać się szczególnie mocno. Rok 2024 jest bowiem rokiem rocznicowym, w którym to świętowane będzie 70-lecie powstania Babiogórskiego Parku Narodowego. Jest to moment przełomowy, ponieważ ocalił w pełni naturalny charakter tego miejsca.
Jak się jednak okazuje, poza rocznicą powstania rok ten będzie wyjątkowy także z jeszcze jednego powodu. Jak poinformowały w social mediach władze Parku Narodowego, właśnie teraz udało się zwieńczyć kilkuletnie badania botaniczne, w których efekcie odkryto dwa nowe gatunki roślin.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niesamowite odkrycie na Babiej Górze
Pracownicy parku nie ukrywają, że jest to dla nich bardzo ważne odkrycie. Łączy ono w sobie nie tylko wartość naukową, ale ze względu na datę odkrycia także jubileuszową. Nic więc dziwnego, że jedna z odkrytych roślin otrzyma nazwę związaną bezpośrednio z parkiem.
Z naukowego punktu widzenia to bardzo ważne odkrycie. Dla nas tym istotniejsze, że dokonane w jubileuszowym roku 70-lecia istnienia Babiogórskiego Parku Narodowego. Stąd też jeden z nowych jastrzębców otrzymał nazwę Hieracium babiogorense - czytamy w poście zamieszczonym w czwartek na Facebooku.
Babiogórski Park Narodowy milczy jednak na temat genezy nazwy drugiej rośliny, która zwać się będzie Hieracium besseri. Odpowiedź ma podać dopiero w poniedziałek, jednak wiele wskazuje na to, że pochodzi ona od nazwiska znanego polskiego botanika niemieckiego pochodzenia Willibarda Bessera.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.