Prace badawcze na terenie gminy Kobierzyce zostały przeprowadzone przez zespół pod kierownictwem mgr. S. Ziółkowskiego na początku sierpnia, w ramach realizowanego na terenie całej Polski przedsięwzięcia Archeologiczne Zdjęcie Polski. W toku badań archeolodzy natrafili w ziemi na znalezisko o ogromnej wartości historycznej.
Niezwykłe odkrycie archeologiczne na Dolnym Śląsku
Naukowcy odkryli dwa cmentarzyska sprzed wieków. Jedna nekropolia pochodzi z II w n.e. i wiąże się ją z ludnością kultury przeworskiej z okresu wpływów rzymskich. Drugie wykopalisko ujawnione na terenie tej samej gminy to rzędowe cmentarzysko wczesnośredniowieczne z XI-XII w.
Na obszarze obu nekropolii znaleziono dobrze zachowane ludzkie szczątki, a także zabytkowe elementy wyposażenia, w tym przystawki, zapinki, zausznice, nożyki, przęśliki - poinformowano na facebookowym profilu Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Pozyskane w trakcie eksploracji zabytki archeologiczne zostaną poddane wstępnej konserwacji oraz naukowemu opracowaniu, co pozwoli na uchwycenie jak najszerszego kontekstu kulturowego odkrycia - czytamy w poście DWKZ na portalu społecznościowym.
Wydobyty materiał kostny zostanie poddany analizom antropologicznym i badaniom DNA, które mogą pomóc lepiej poznać ludność zamieszkującą te tereny przed wiekami. Odnalezione zabytki natomiast trafią do muzeum, gdzie zostaną poddane konserwacji, a ostatecznie trafią na ekspozycję.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.