Chang'e 5 to pierwsza chińska misja kosmiczna, której celem jest zebranie i sprowadzenie na Ziemię nowych próbek księżycowych skał i gleby. Sonda wylądowała 1 grudnia 2020 o 23:11 czasu pekińskiego w pobliżu regionu Mons Rümker. Wkrótce później rozpoczęła prace, które trwają do dziś.
Niesamowite odkrycie na Księżycu
7 stycznia 2022 roku, w artykule naukowym zamieszczonym w czasopiśmie "Science Advances", badacze podzielili się przełomowym odkryciem - na Księżycu znaleziono ślady wody.
Zespół badaczy z Instytutu Geologii i Geofizyki Chińskiej Akademii Nauk (IGGCAS) przeanalizował zdjęcia i dane zarejestrowane przez lądownik Chang'e 5. Wynika z nich, że księżycowa gleba zawiera około 120 gramów wody na tonę gruntu. Do badań wykorzystano spektrometr emisji optycznej ze wzbudzeniem iskrowym. Spektrometry służą do analizy skład pierwiastkowego pobranych próbek.
Czytaj także: Tajemniczy obiekt na Księżycu. Naukowcy odkryli prawdę
Naukowcy stwierdzili, że większość cząsteczek pochodzi z płytszych warstw Księżyca. Powstały dzięki wiatrowi słonecznemu, który przyniósł ze sobą wodór. Tylko część wody pochodzi z głębszych warstw. Naukowcy podkreślają jednak, że próbki pozyskano metodą in situ, która ma ograniczone możliwości. Jest to zatem prawdopodobne, że na Księżycu znajduje się więcej wody.
Badania nad obecnością wody na Księżycu są w ostatnim czasie o wiele bardziej intensywne. Jest to związane z planami budowy załogowych stacji na powierzchni Księżyca.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.