Chorwaccy archeolodzy odkryli drogę, która ma ponad 7 tys. lat. Jest zakopana pod warstwą błota i mułu w pobliżu chorwackiej wyspy Korčula.
Chorwacja. Znaleziono drogę sprzed 7 tys. lat
Drogę i pozostałości osady, do której prowadziła, znaleziono na głębokości pięciu metrów — informuje 24sata.
Kierownik zespołu badawczego, Igor Borzić z Wydziału Archeologii Uniwersytetu w Zadarze, jako pierwszy zauważył dziwne dziwne struktury w zatoce Gradina. To doprowadziło archeologów do przeprowadzenia badań i odkrycia osady na głębokości około pięciu metrów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Oprócz drogi na miejscu znaleziono także wiele artefaktów m.in. kamienne noże, kamienne topory i fragmenty kamieni młyńskich. Archeolodzy są pewni, że dalsze badania pozwolą na odkrycie kolejnych części osady i fragmentów zabudowań.
Droga łączyła zatopioną osadę kultury Hvar z wybrzeżem wyspy Korčula. Według Uniwersytetu w Zadarze droga jest skonstruowana ze "skomplikowanych kamiennych płyt o szerokości czterech metrów".
Pod koniec ubiegłego roku w pobliżu tej samej wyspy odkryto neolityczną osadę sprzed 6 tys. lat. Znajduje się ona na głębokości około 4 m. Prof. Mate Parica z Uniwersytetu w Zadarze, podobnie jak Borzić, zauważył na zdjęciach dziwne nierówności i postanowił dokładnie je zbadać.
Po przeprowadzeniu wykopalisk okazało się, że pod morskim błotem znajdują pozostałości po zamieszkującej tam kulturze. Osada znajdowała się na małej, sztucznej wyspie. Otaczał ją mur w kształcie siedmiokąta.
Czytaj także: Nietypowe odkrycie. Znaleziono to przy pochówku dziecka
Podczas badań odkryliśmy [malowaną] ceramikę i noże krzemienne [oraz kościane narzędzia czy resztki pokarmu, być może migdałów] - mówił o odkryciu Parica.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.