Do odkrycia doszło na początku kwietnia podczas drążenia tunelu. Robotnicy natknęli się na tunel i fragment torów. Jest to prawdopodobnie sztolnia pochodząca z początku XX wieku.
Niezwykłe znalezisko na budowie
Rzeczniczka wrocławskiego oddziału GDDKiA Magdalena Szumiata poinformowała PAP, że odkrycia dokonano w okolicach Starych Bogaczowic. Stare wyrobisko ma około 1,5 metra szerokości i 2 metry wysokości.
Rzeczniczka dodała, że trudno określić dokładną datę powstania sztolni. Według archiwalnych map z 1914 wiadomo, że w tamtejszych rejonach poszukiwano węgla. To pozwala mniej więcej oszacować wiek znaleziska.
W historii górnictwa Wałbrzyskiego Zagłębia Węglowego nie ma informacji o udokumentowaniu i eksploatowaniu w tym rejonie pokładów węgla kamiennego. Na tej podstawie można wnioskować, że odkryta sztolnia drążona była między 1914 a 1929 r. - podała Szumiata.
Odkrycie sztolni nie przerwało prac na budowie - te idą zgodnie z planem. W Starych Bogaczowicach, przy użyciu materiałów wybuchowych, jest drążony najdłuższy tunel drogowy w Polsce.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.