Woda wystrzeliła w regionie Ałmaty w Kazachstanie tworząc "lodowy wulkan". Jego czubek i otaczający go krajobraz są pokryte grubą warstwą śniegu. Wulkan ma prawie 14m wysokości.
Z wulkanu wciąż wydobywa się woda. Ci, którzy mają okazję zobaczyć to oszałamiające zjawisko zgodnie twierdzą, że wygląda to jak dym wydobywający się z prawdziwego wulkanu.
Takie zjawisko powstało w tym regionie już rok temu jednakże wtedy wulkan był znacznie mniejszy i nie wydobywała się z niego woda.
Podobne szyszki lodowe mogą powstawać na całym świecie, gdy temperatura powietrza jest wystarczająco niska, aby zamrozić ciepłą wodę, która wystrzeliła. Kiedyś taką strukturę zauważono na jeziorze Ontario w Ameryce Północnej na początku tego miesiąca.
Wulkany lodowe mogą nawet powstawać w kosmosie, a niektórzy naukowcy uważają, że zauważyli jeden na Plutonie w 2016 roku. Mówi się, że ten konkretny wulkan miał nieco ponad 3,5km wysokości i 145km szerokości.
Naukowcy podejrzewają, że takie zjawiska na Ziemi mogły i mogą powstawać w wyniku ruchów tektonicznych planety lub przez postępujące globalne ocieplenie i wzrost poziomu wód.
Dzięki nowym badaniom naukowym w tym zakresie tajemnica „Martwej Góry” Rosji może wreszcie zostać rozwiązana.