Zjawiskowe zdjęcia udostępnione zostały w piątek 28 kwietnia na facebookowym profilu "Lubuscy Łowcy Burz", prowadzonym przez synoptyków-pasjonatów. Autorzy bloga dzielą się informacjami pogodowymi, ostrzegają o zagrożeniach i dzielą się ciekawostkami atmosferycznymi z całego świata.
Czytaj także: Koniec kwietnia to nie koniec mrozów. IMGW ostrzega
Niezwykłe zjawisko w Czechach
Tym razem zachwycili internautów fotografiami zrobionymi na południu Czech. Mieszkańcy tego regionu w czwartek mogli podziwiać niesamowite zjawisko, które utworzyło się nad ich głowami.
Jak tłumaczą "Lubuscy Łowcy Burz", chmury przybrały niecodzienną formę, której naukowa nazwa brzmi cavum (łac. dziura, otwór). Potocznie zjawisko bywa także nazywane dziurkaczem (ang. hole punch cloud, skypunch cloud).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Cavum to otwór w cienkiej warstwie chmur, przez który widać niebo. Otwór ma zwykle kolisty lub owalny kształt, a w jego wnętrzu często obserwuje się obłoki Cirrus.
Zjawisko występuje, gdy w atmosferze nie ma gwałtownych ruchów powietrza. Wówczas, kiedy wytworzony w ten sposób "spokój" na niebie zostanie zakłócony, np. przez przelatujący samolot, spaliny wchodzą w kontakt z przechłodzonymi kroplami wody, które natychmiast zamarzają, tworząc kryształki lodu.
Kryształki pod wpływem ciężaru zaczynają opadać, ale nie zdążą dotrzeć do powierzchni ziemi, gdyż wyparowują przy wysokiej temperaturze. Wtedy tworzą się okrągłe otwory. Zjawisko dotyczy najczęściej chmur Altocumulus, Cirrocumulus, rzadziej Stratocumulus.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.