Danuta Pałęga| 

Niesamowite znalezisko. Natrafiono na nieznany utwór Mozarta z XVIII wieku

6

Badacze z biblioteki miejskiej w Lipsku odkryli nieznany dotąd utwór Mozarta. Informację tę przekazał portal dziennika "The Guardian". Odkrycie datowane jest na połowę lub koniec lat 60. XVIII wieku, a utwór został napisany, gdy kompozytor był jeszcze nastolatkiem.

Niesamowite znalezisko. Natrafiono na nieznany utwór Mozarta z XVIII wieku
Nowy utwór Mozarta odnaleziono po latach (Wikimedia Commons)

Zgodnie z informacjami podanymi przez Bibliotekę Miejską w Lipsku, na którą powołuje się "The Guardian", utwór składa się z siedmiu miniaturowych części na trio smyczkowe i trwa około 12 minut.

Badacze natrafili na utwór podczas prac nad najnowszą edycją Katalogu Köchla, który jest kompletnym wykazem dzieł Wolfganga Amadeusza Mozarta. Biblioteka Miejska w Lipsku podała, że odnaleziony utwór został nazwany "Ganz kleine Nachtmusik" i opisany jako "zachowany w jednym źródle, w którym przypisanie autora sugeruje, że dzieło zostało napisane przed pierwszą podróżą Mozarta do Włoch."

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Edyta Górniak o swojej półrocznej przerwie

Według badaczy, odkryty utwór nie jest oryginalnym manuskryptem Mozarta, ale jest jego późniejszą kopią wykonaną około 1780 roku.

Utwór "Ganz kleine Nachtmusik" został po raz pierwszy wykonany w Salzburgu podczas prezentacji nowej edycji Katalogu Köchla. Jego niemiecka premiera odbyła się w Operze w Lipsku w sobotę 21 września.

Pierwsze dzieła komponował w wieku 5 lat. Geniusz Mozarta

Wolfgang Amadeusz Mozart urodził się w 1756 roku, a zmarł w wieku zaledwie 35 lat, w roku 1791. Austriacki kompozytor uznany został za jednego z największych geniuszy muzycznych w historii. Już jako dziecko wykazywał wyjątkowy talent, komponując swoje pierwsze utwory w wieku zaledwie pięciu lat.

Na dorobek artysty składa się niemal 600 dzieł. Tworzył m.in. symfonie, opery, koncerty i msze. Jego dzieła, takie jak "Requiem" czy "Don Giovanni", do dziś inspirują i zachwycają melomanów na całym świecie.

Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić