O tym, że potężna góra lodowa oderwie się od lodowca szelfowego Brunta, mówiło się już dwa lata temu. Sytuacja była obserwowana przez glacjologów od 10 lat, a odczepienie się tej gigantycznej kry było tylko kwestią czasu, zwłaszcza od momentu pojawienia się w zeszłym roku szczeliny. I czas ten nadszedł na początku lutego bieżącego roku.
Nasze zespoły były od lat przygotowywane na oderwanie się góry lodowej z lodowca szelfowego Brunta. Codziennie monitorujemy okolicę za pomocą zautomatyzowanej sieci precyzyjnych instrumentów GPS, które otaczają stację, mierzą jak lodowiec odkształca się i porusza. Korzystamy również ze zdjęć satelitarnych. Wszystkie dane są przesyłane z powrotem do Cambridge do analizy, więc wiemy, co się dzieje nawet podczas zimy na Antarktydzie, kiedy na stacji nie ma personelu, jest ciemno, a temperatura spada poniżej -50 stopni Celsjusza - powiedziała dla tabloidu The Guardian profesor Jane E. Francis, dyrektor BAS.
Czytaj także: Koszmar nad polskim stawem. "Krew leciała z oczu"
Rządowa agencja British Antarctic Survey podzieliła się nagraniami, na których widać ogromne pęknięcie. Część, która odczepiła się od lodowca, mierzy 1270 kilometrów kwadratowych. To niewiele mniej od powierzchni Los Angeles. 20 km od pęknięcia znajduje się stacja badawcza Halley.
Okazało się, że badacze już jakiś czas temu przygotowywali się na to zdarzenie. Dlatego cztery lata temu podjęto decyzję o przesunięciu stacji w głąb lądu. Gdyby nie to, dziś pewnie leżałaby na dnie oceanu Południowego.
Czytaj także: Tajemnica Agaty Dudy. Brat pierwszej damy ujawnia
Na szczęście stacja była pusta. Przebywa tam zazwyczaj 12 naukowców, jednak zima na Antarktydzie jest bezwzględna. Noc polarna i temperatura -50 stopni C uniemożliwiają prowadzenie badań, dlatego w sezonie eksperci wracają do domu.
Eksperci jednogłośnie stwierdzają, że to nietypowe i ekscytujące zdarzenie. Odczepianie się kawałków lodowca jest naturalną koleją rzeczy, choć w tym wypadku skala "kry" jest imponująca. Pozostaje pytanie - czy tak miało być, czy jest to efekt globalnego ocieplenia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.