Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Niesamowity widok w Wielkopolsce. Leśnicy pokazali nagranie

6

Na terenie Nadleśnictwa Antonin leśnicy zaobserwowali niezwykłe zjawisko. Chodzi o rzadkie okazy danieli, które mają unikalne umaszczenie. Pracownicy Lasów Państwowych opublikowali w sieci nagranie tego niesamowitego spotkania.

Niesamowity widok w Wielkopolsce. Leśnicy pokazali nagranie
Niesamowity widok w Wielkopolsce. Leśnicy pokazali nagranie (Facebook, Nadleśnictwo Antonin)

Leśnicy informują, że właśnie kończy się bekowisko, czyli okres godowy danieli zwyczajnych. Trwa on od połowy października do połowy listopada. Nazwa bekowisko wzięła się od charakterystycznego "bekania" samców.

Wśród populacji danieli zdarzają się osobniki melanistyczne, charakteryzujące się zwiększoną ilością melaniny i niemal czarnym ubarwieniem.

Występują także osobniki leucystyczne, które posiadają białą sierść ze względu na częściowy lub całkowity brak melaniny - tłumaczą pracownicy Lasów Państwowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Samica daniela albinosa w lesie pod Biłgorajem. Niezwykłe wideo

Leśnicy z leśnictwa Możdżanów mieli ostatnio ogromne szczęście spotkać w lesie aż trzy białe osobniki, co jest niezwykle rzadkim wydarzeniem.

Dlaczego ubarwienie daniela jest tak jasne? W skórze, we włosach bądź piórach zwierząt dotkniętych leucyzmem stwierdza się niedobór ciemniejszego pigmentu. W przeciwieństwie do albinizmu leucyzm spowodowany jest niedoborem nie tylko melaniny, ale też wszystkich typów pigmentu skóry.

Dodatkowo cechą charakterystyczną albinosa jest czerwone lub błękitne zabarwienie tęczówek.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

W przypadku danieli zróżnicowane ubarwienie nie jest wcale rzadkością. Okrywa włosowa daniela, tzw. suknia charakteryzuje się dużą zmiennością ubarwienia u poszczególnych osobników.

Daniele nie należą do szczególnie wybrednych, chociaż jako zwierzę parkowe był traktowany jak arystokrata wśród innych zwierząt. Obecnie zasiedla lasy mieszane, nie gardzi niewielkimi kompleksami leśnymi. Daniele cechują się bardzo dobrym wzrokiem, znacznie lepszym niż pozostałe żyjące w Polsce gatunki jeleniowatych. Są także mniej płochliwe i bardziej ciekawskie niż np. jelenie.

Autor: ESO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić