Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Rafał Strzelec
Rafał Strzelec | 
aktualizacja 

Niespodziewane skutki powodzi. Oto, co czeka turystów nad Bałtykiem

7

Wrześniowa powódź zdewastowała miasta, miasteczka i wsie na południu kraju. Okazuje się, że skutki przejścia kataklizmu odczują w przyszłym roku turyści nad Morzem Bałtyckim. Eksperci z Politechniki Wrocławskiej uważają, iż latem może dojść do zakwitu sinic.

Niespodziewane skutki powodzi. Oto, co czeka turystów nad Bałtykiem
Powódź spowoduje zakwit sinic nad Bałtyku? Eksperci zabrali głos (Facebook, Getty Images, Państwowa Straż Pożarna)

Powódź jaka przeszła przez Polskę we wrześniu tego roku spowodowała liczne straty liczone w miliardach złotych. W wyniku przejścia kataklizmu wiele miast, takich jak Kłodzko, Głuchołazy, Stronie Śląskie czy Lądek-Zdrój zostało w dużym stopniu zdewastowane przez żywioł.

Niestety, w wyniku przejścia kataklizmu zginęło 9 osób. Usuwanie skutków powodzi potrwa jeszcze wiele miesięcy, jeśli nie lat. Okazuje się, że wielka woda będzie miała wpływ także na turystów wypoczywających latem nad Bałtykiem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rozwój gospodarczy Polski w UE. Oceny ekspertów stawiają sprawę jasno

Powódź wywoła sinice na Bałtyku? Eksperci nie mają złudzeń

Jak podaje Radio Zet, naukowcy z Politechniki Wrocławskiej prowadzą badania nad możliwymi skutkami niszczycielskiej powodzi. Z ich analiz wynika, że żywioł może mieć wpływ na letni sezon nad Morzem Bałtyckim. Możliwe bowiem, że dojdzie do zakwitu sinic, które uniemożliwiają kąpiel w wodach Bałtyku.

Woda powodziowa, która wychodziła z koryta, zabierała ze sobą m.in. zanieczyszczenia z oczyszczalni ścieków, pól czy stacji benzynowych. Do tego nurt zbierał muł z dna Odry, gdzie gromadziły się azot i fosfor, będące pożywką dla sinic i glonów.

Dlatego należałoby się spodziewać zakwitu sinic w okresie letnim w Bałtyku, bo jest on morzem zamkniętym - powiedziała w rozmowie z Radiem ZET profesor Katarzyna Chojnacka.

Dodaje, że zanieczyszczenia powodziowe mogą utrzymywać się na Bałtyku nawet od 20 do 30 lat. Naukowcy dostrzegają, że sprawa powodzi nie jest już poruszana w mediach tak często, jak wcześniej, jednak oni nie rezygnują z analizy problemów wynikających z przejścia wielkiej wody.

Planujemy regularnie prowadzić obserwacje przez co najmniej rok, analizując, czy i w jakim tempie systemy korytowe powracają do swego stanu sprzed wezbrania - stwierdziła dr inż. Matylda Witek z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić