Brytyjski wywiad przypomniał, że 3 maja 2023 roku Ukraina po raz pierwszy w historii zestrzeliła pocisk balistyczny Kindżał, który rosyjskie wojsko i osobiście Władimir Putin nazywali "niezwyciężonym".
"Wyjątkowy powód do niepokoju"
Wywiadowcy podkreślają, że atakując Kijów, Rosja wolała spróbować zneutralizować zaawansowane zdolności obrony powietrznej Ukrainy, ale w trakcie tylko sama ucierpiała, tracąc pociski balistyczne Killjoy (lub Kindżał w terminologii rosyjskiej).
Brytyjczycy zwracają też uwagę na wzrost zagrożenia powietrznego nad rosyjskim regionem przygranicznym, który będzie "wyjątkowym powodem do niepokoju dla sił powietrznych".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Zaskoczenie i zawstydzenie dla Rosji"
Zdaniem ekspertów, Putin jest "w szoku" po tym, jak zobaczył, jak w rzeczywistości wrażliwe są pociski hipersoniczne. - Może to być zaskoczeniem i zawstydzeniem dla Rosji - ocenia wywiad.
We wtorek w godzinach porannych naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny powiadomił, że ubiegłej nocy ukraińskie siły obrony powietrznej zniszczyły 18 rosyjskich rakiet różnego typu, w tym sześć hipersonicznych pocisków manewrujących Kindżał.
Rekordowo intensywny atak
Jak podkreślono, zneutralizowane zostały wszystkie cele wroga wystrzelone w kierunku Ukrainy. Rosyjski atak lotniczy na Kijów w nocy z poniedziałku na wtorek był już ósmym od początku maja i był niezwykle intensywny - Rosjanie wystrzelili największą liczba pocisków atakujących w rekordowo krótkim czasie.
Ukraińscy eksperci zwracają uwagę, że "niezwyciężone" pociski Kindżał są ponaddźwiękowe tylko ze względu na swoją prędkość. - Kindżał nie spełnia pozostałych kryteriów broni hipersonicznej - tłumaczy portalowi TSN.ua ekspert ds. wojskowości Ołeksandr Kowałenko.
Pociski Kindżał, które mogą przenosić głowice jądrowe lub konwencjonalne, obejmują swoim zasięgiem całą Ukrainę. Poruszają się z prędkością kilka razy większą niż prędkość dźwięku (mogą osiągnąć 10 machów, czyli ponad 12 tys. km na godzinę). Wcześniej uważane były za trudne do wykrycia przez systemy obrony przeciwrakietowej.