Próby nielegalnego przekroczenia granicy zarejestrowano w rejonach takich jak Narewka, Krynki, Michałów, Czeremcha, Płaska, Lipsk, Bobrowniki oraz Dubicze Cerkiewne. Odpowiada za nie straż graniczna z Podlaskiego Oddziału SG.
Migranci usiłowali przedostać się przez graniczne rzeki Świsłocz oraz Wołkuszankę, na odcinkach patrolowanych przez placówki w Krynkach, Bobrownikach i Płaskiej. W okolicach Dubicz Cerkiewnych doszło nawet do ataku na polskie patrole — funkcjonariusze zostali obrzuceni kamieniami przez migrantów znajdujących się po stronie białoruskiej. Na szczęście, w wyniku tego zdarzenia nikt nie odniósł obrażeń, jak zapewniła rzeczniczka POSG, mjr Katarzyna Zdanowicz.
Wśród zatrzymanych znalazł się obywatel Ukrainy, który próbował przewieźć trzech obywateli Syrii do zachodniej Europy samochodem marki Toyota.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak podaje Polska Agencja Prasowa, bazując na informacjach od POSG, od początku bieżącego roku odnotowano niemal 25 tys. prób nielegalnego przekroczenia polskiej granicy. Migranci ci pochodzili z 49 różnych krajów, wśród których znalazły się m.in. Ghana, Komory, Gwinea czy Iran.
Strefa buforowa na dłużej
W związku z powyższym, na wyznaczonym obszarze przy granicy ponownie wprowadzono strefę buforową z zakazem przebywania, obowiązującą przez kolejne 90 dni. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wprowadzające tę strefę weszło w życie w odniesieniu do tego samego obszaru, co w poprzednim okresie, i ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa granicy oraz służb jej pilnujących.
Na podstawie tych działań, MSWiA odnotowało 64-procentowy spadek liczby prób przekraczania granicy nielegalnie przez migrantów, co świadczyć ma o skuteczności wprowadzonych środków. Dodatkowo, w czasie obowiązywania strefy buforowej, zatrzymano 71 osób podejrzewanych o pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.