Bartłomiej Nowak
Bartłomiej Nowak| 

Nietoperz z wścieklizną zaatakował w Czechach. Jedna osoba w szpitalu

17

Kilka kilometrów od polskiej granicy, w czeskiej Ostrawie odnotowano ugryzienie nietoperza z wścieklizną. Podczas odłowu tych ssaków jeden z nich ugryzł czeskiego przyrodnika. Testy potwierdziły, że nietoperz był zarażony wścieklizną. Naukowiec trafił do szpitala – podaje portal "Nova".

Nietoperz z wścieklizną zaatakował w Czechach. Jedna osoba w szpitalu
Nietoperz z wścieklizną zaatakował w Czechach (Unsplash)

Czescy zoolodzy podjęli się operacji zbierania informacji o populacji nietoperzy. W Ostrawie naukowcy odławiali te ssaki, by dowiedzieć się więcej o ich przynależności gatunkowej, liczebności, płci oraz wieku.

Podczas odłowu nietoperzy w pobliżu polskiej granicy doszło do wypadku. Jeden ze ssaków ugryzł zoologa biorących udział w badaniu. Po zbadaniu zwierzęcia okazało się, że było zakażone wścieklizną.

Co zrobić, gdy ugryzie nas dzikie zwierzę? Jeżeli mamy podejrzenie, że mogło być zakażone wścieklizną, należy niezwłocznie udać się do lekarza. W przeciwnym razie grozi nam śmiertelne niebezpieczeństwo.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Brutalny atak lwa na oczach turystów. Hieny walczyły do końca

W związku z przypadkiem wścieklizny u człowieka po ugryzieniu przez nietoperza czeska Inspekcja Sanitarna poinformowała, jak postępować w takich przypadkach. Wścieklizna jest bardzo niebezpieczną chorobą układu nerwowego. Nieleczona jest niemal w 100% śmiertelna. Od wystąpienia pierwszych objawów do śmierci mija zwykle 10 dni.

Według czeskiej służb sanitarnych ważne jest, aby wiedzieć, że wirus wścieklizny jest wydalany ze śliną, a człowiek może zarazić się "poprzez ugryzienie, zadrapanie przez zwierzę lub ślinę zakażonego zwierzęcia dostającą się do rany człowieka. Istnieje ryzyko infekcji aerogennej (przenoszonej drogą powietrzną) u grotołazów" - podaje portal tn.nova.cz.

W razie ugryzienia przez nieznane zwierzę lub zakażenie wścieklizną jedynym sposobem na przeżycie jest przyjęcie szczepionki. Aby była skuteczna, musi być podana jak najszybciej po ugryzieniu.

Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, w naszym kraju nie odnotowano od lat żadnego przypadku wścieklizny u ludzi, ze względu na dobrą profilaktykę. Z kolei według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rocznie na tę chorobę umiera około 60 tysięcy ludzi na całym świecie.

Główne rejony zachorowań to w Azja i Afryka. Najwięcej przypadków wścieklizny odnotowuje się w Indiach (ok. 20 tysięcy rocznie). Ale także w Polsce kilka razy do roku spotykane są takie przypadki.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić