Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Bartłomiej Nowak
Bartłomiej Nowak | 

Nietoperz z wścieklizną zaatakował w Czechach. Jedna osoba w szpitalu

17

Kilka kilometrów od polskiej granicy, w czeskiej Ostrawie odnotowano ugryzienie nietoperza z wścieklizną. Podczas odłowu tych ssaków jeden z nich ugryzł czeskiego przyrodnika. Testy potwierdziły, że nietoperz był zarażony wścieklizną. Naukowiec trafił do szpitala – podaje portal "Nova".

Nietoperz z wścieklizną zaatakował w Czechach. Jedna osoba w szpitalu
Nietoperz z wścieklizną zaatakował w Czechach (Unsplash)

Czescy zoolodzy podjęli się operacji zbierania informacji o populacji nietoperzy. W Ostrawie naukowcy odławiali te ssaki, by dowiedzieć się więcej o ich przynależności gatunkowej, liczebności, płci oraz wieku.

Podczas odłowu nietoperzy w pobliżu polskiej granicy doszło do wypadku. Jeden ze ssaków ugryzł zoologa biorących udział w badaniu. Po zbadaniu zwierzęcia okazało się, że było zakażone wścieklizną.

Co zrobić, gdy ugryzie nas dzikie zwierzę? Jeżeli mamy podejrzenie, że mogło być zakażone wścieklizną, należy niezwłocznie udać się do lekarza. W przeciwnym razie grozi nam śmiertelne niebezpieczeństwo.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Brutalny atak lwa na oczach turystów. Hieny walczyły do końca

W związku z przypadkiem wścieklizny u człowieka po ugryzieniu przez nietoperza czeska Inspekcja Sanitarna poinformowała, jak postępować w takich przypadkach. Wścieklizna jest bardzo niebezpieczną chorobą układu nerwowego. Nieleczona jest niemal w 100% śmiertelna. Od wystąpienia pierwszych objawów do śmierci mija zwykle 10 dni.

Według czeskiej służb sanitarnych ważne jest, aby wiedzieć, że wirus wścieklizny jest wydalany ze śliną, a człowiek może zarazić się "poprzez ugryzienie, zadrapanie przez zwierzę lub ślinę zakażonego zwierzęcia dostającą się do rany człowieka. Istnieje ryzyko infekcji aerogennej (przenoszonej drogą powietrzną) u grotołazów" - podaje portal tn.nova.cz.

W razie ugryzienia przez nieznane zwierzę lub zakażenie wścieklizną jedynym sposobem na przeżycie jest przyjęcie szczepionki. Aby była skuteczna, musi być podana jak najszybciej po ugryzieniu.

Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, w naszym kraju nie odnotowano od lat żadnego przypadku wścieklizny u ludzi, ze względu na dobrą profilaktykę. Z kolei według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rocznie na tę chorobę umiera około 60 tysięcy ludzi na całym świecie.

Główne rejony zachorowań to w Azja i Afryka. Najwięcej przypadków wścieklizny odnotowuje się w Indiach (ok. 20 tysięcy rocznie). Ale także w Polsce kilka razy do roku spotykane są takie przypadki.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
To odróżnia Ronaldo od Messiego. Laureat Złotej Piłki wskazał szczegół
Robert Lewandowski idzie po Złotą Piłkę? Znany portal pokazał swój ranking
Białoruska propaganda straszy Polską. "Demony chcą przejąć Białoruś"
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić