Nietypowe szczątki odkryto w Notre Dame. Czy to zaginiony XVI-wieczny poeta?

3

Naukowcy od lat głowili się, gdzie dokładnie znajduje się grób jednego z największych poetów francuskiego renesansu, Joachima du Bellay. Niewykluczone, że jego kości znajdowały się pod ruinami katedry Notre Dame i sprawa zostanie rozwiązana raz na zawsze. Są jednak i tacy, którzy sceptycznie podchodzą do tematu.

Nietypowe szczątki odkryto w Notre Dame. Czy to zaginiony XVI-wieczny poeta?
Naukowcy spierają się, czy mogli wreszcie odkryć szczątki poety (Wikimedia Commons)

W 2019 roku katedrę Notre Dame strawił pożar. Od tego czasu trwa jej odbudowa, a przy tym prowadzone są prace archeologiczne. W 2022 r. podczas tych prac archeolodzy dokonali zaskakującego odkrycia. Pod nawą główną odnaleziono ponad 100 grobów. Dwa z nich wyglądały szczególnie interesująco. W jednym znajdowały się szczątki mężczyzny, którego ze względu na zmiany w układzie kostnym związane z długotrwałą jazdą konną, archeolodzy ochrzcili "jeźdźcem".

To jednak nie wszystko. Według ustaleń naukowców z Uniwersytetu w Tuluzie, ciało mężczyzny znalezione w sarkofagu, miało ślady gruźlicy oraz przewlekłego zapalenia opon mózgowych. To wszystko pokrywa się z opisami stanu zdrowotnego Joachima du Bellay, który pisał o tym w...swojej własnej twórczości.

Joachim du Bellay był znany ze swojej twórczości. Gdzie spoczął - nie wiadomo

Du Bellay urodził się w 1522 roku we Francji i był uznawany za jednego z najwybitniejszych poetów tego okresu. Dodatkowo stał na straży języka francuskiego, uważając że może on z powodzeniem rywalizować z greką czy łaciną pod względem posiadanej przez nie artystycznej ekspresji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Znalazł część Bursztynowej Komnaty. Przeleżała przez lata na strychu

Du Bellay miał mieć ogromny wpływ na literaturę francuską. Zmarł mając 37 lat. Przyjęło się, że pochowano go w katedrze Notre Dame, obok swojego krewnego i duchownego, Jeana du Bellay. Sarkofag samego duchownego odnaleziono już wiele lat temu. Nie udało się jednak zidentyfikować grobu poety. Stąd przypuszczenia, że to do niego należy ołowiany sarkofag znaleziony w 2022 roku. Jednak nie wszyscy są przekonani co do tożsamości osoby, która została w nim pochowana.

Według archeologa Christophe'a Besniera izotopowa analiza szczątków sugeruje, iż mężczyzna mógł pochodzić z regionu Paryża lub Lyonu, a nie z Anjou, skąd wywodził się du Bellay.

Tymczasem dr Éric Crubézy odpowiedział, że du Bellay mógł mieszkać z Jeanem du Bellay, biskupem Paryża i to tłumaczyłoby wyniki analizy izotopowej.

Co więcej możemy zrobić? Znaleźć szczoteczkę do zębów Joachima du Bellay i porównać DNA? - skwitował archeolog Dominique Garcia, dodając, że statystyczne prawdopodobieństwo poprawnej identyfikacji szczątków jest bardzo wysokie, zważywszy na wiek i choroby, które zgadzają się z życiorysem poety.
Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić