W 2019 roku katedrę Notre Dame strawił pożar. Od tego czasu trwa jej odbudowa, a przy tym prowadzone są prace archeologiczne. W 2022 r. podczas tych prac archeolodzy dokonali zaskakującego odkrycia. Pod nawą główną odnaleziono ponad 100 grobów. Dwa z nich wyglądały szczególnie interesująco. W jednym znajdowały się szczątki mężczyzny, którego ze względu na zmiany w układzie kostnym związane z długotrwałą jazdą konną, archeolodzy ochrzcili "jeźdźcem".
To jednak nie wszystko. Według ustaleń naukowców z Uniwersytetu w Tuluzie, ciało mężczyzny znalezione w sarkofagu, miało ślady gruźlicy oraz przewlekłego zapalenia opon mózgowych. To wszystko pokrywa się z opisami stanu zdrowotnego Joachima du Bellay, który pisał o tym w...swojej własnej twórczości.
Joachim du Bellay był znany ze swojej twórczości. Gdzie spoczął - nie wiadomo
Du Bellay urodził się w 1522 roku we Francji i był uznawany za jednego z najwybitniejszych poetów tego okresu. Dodatkowo stał na straży języka francuskiego, uważając że może on z powodzeniem rywalizować z greką czy łaciną pod względem posiadanej przez nie artystycznej ekspresji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Du Bellay miał mieć ogromny wpływ na literaturę francuską. Zmarł mając 37 lat. Przyjęło się, że pochowano go w katedrze Notre Dame, obok swojego krewnego i duchownego, Jeana du Bellay. Sarkofag samego duchownego odnaleziono już wiele lat temu. Nie udało się jednak zidentyfikować grobu poety. Stąd przypuszczenia, że to do niego należy ołowiany sarkofag znaleziony w 2022 roku. Jednak nie wszyscy są przekonani co do tożsamości osoby, która została w nim pochowana.
Według archeologa Christophe'a Besniera izotopowa analiza szczątków sugeruje, iż mężczyzna mógł pochodzić z regionu Paryża lub Lyonu, a nie z Anjou, skąd wywodził się du Bellay.
Tymczasem dr Éric Crubézy odpowiedział, że du Bellay mógł mieszkać z Jeanem du Bellay, biskupem Paryża i to tłumaczyłoby wyniki analizy izotopowej.
Co więcej możemy zrobić? Znaleźć szczoteczkę do zębów Joachima du Bellay i porównać DNA? - skwitował archeolog Dominique Garcia, dodając, że statystyczne prawdopodobieństwo poprawnej identyfikacji szczątków jest bardzo wysokie, zważywszy na wiek i choroby, które zgadzają się z życiorysem poety.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.