Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Nietypowe znalezisko na Lubelszczyźnie. Pochodzi z czasów II wojny światowej

32

Nietypowe znalezisko w gminie Dzierzkowice (woj. lubelskie). W trakcie prac polowych rolnik zauważył wystający z rzeki metalowy element. Jak się okazało odkryty przedmiot to część maszyny z czasów II wojny światowej.

Nietypowe znalezisko na Lubelszczyźnie. Pochodzi z czasów II wojny światowej
W trakcie prac polowych rolnik zauważył wystający z rzeki metalowy element. (Facebook, Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego)

Pan Mateusz podczas prac na polu w gminie Dzierzkowice w powiecie kraśnickim zauważył, że z brzegu rzeki Wyżnica wystaje kawałek, jak to określił "żelastwa". W odkryciu pomógł niski stan wody w rzece. Po oczyszczeniu okazało się, że jest to część silnika samolotu z czasów II wojny światowej.

O nietypowym znalezisku poinformowano Społecznego Opiekuna Zabytków Powiatu Kraśnickiego. Dr Dominik Szulc tłumaczy, że metalowym elementem okazał się potężny cylinder lotniczy silnika gwiazdowego, zapewne stałego. Był to wielocylindrowy silnik spalinowy, tłokowy, w którym cylindry umieszczone były promieniowo na obwodzie koła, z centralnym wałem korbowym. Silniki gwiazdowe posiadały od 3 do 9 cylindrów, zawsze jednak ich liczba była z przyczyn technologicznych nieparzysta.

Odnaleziony artefakt bez wątpienia powiązać można z lotniskiem sowieckim, tym bardziej, że to zlokalizowane było na okolicznych łąkach. Mieszkańcy Nasze Dzierzkowice mówią, że nie jeden samolot radziecki uległ w tym miejscu katastrofie podchodząc do lądowania. Z pewnością u innych nie brakowało uszkodzeń bojowych oraz awarii -wyjaśnia dr Dominik Szulc.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

W okresie II Wojny Światowej potentatami w produkcji silników gwiazdowych były ZSRR oraz USA. Nie oznacza to jednak, że odnaleziony element silnika musiał pochodzić z maszyny radzieckiej, gdyż tylko w latach 1943-1945 Stany Zjednoczone przekazały Sowietom w ramach tzw. Lend-Lease Act ok. 16 tys. samolotów różnych typów napędzanych silnikami gwiazdowymi.

Wstępne oględziny sugerują, że cylinder nie nosi śladów katastrofy lub uszkodzenia bronią przeciwnika. Mógł on ulec awarii i po ew. próbie naprawy porzucono jego obudowę. Zwłaszcza że na cylindrze brakuje pokryw zaworów (jakby zostały intencjonalnie zdjęte), nie zachowały się także same zawory, tłok i dwa popychacze.

Znalezisko prawdopodobnie jeszcze w 2021 r. trafi do planowanej przez Wojciecha Wilka - Burmistrza Miasta Kraśnik izby pamięci, która ma powstać przy ul. Kościuszki 26 w Kraśniku.

Zobacz także: Musieli przerwać budowę apartamentowca. Tajemnicze odkrycie w Lublinie
Autor: ESO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Dwie rosyjskie rafinerie bez ropy? Skuteczny atak Ukrainy
Myje się dwa razy w tygodniu. "Mam obawy, że brzydko pachnę"
Robert Karaś będzie reprezentować azjatycki kraj. "Zrobię to z dumą"
Wjechał na oblodzone jezioro. Auto utknęło na środku
Poruszające sceny. Tak dzieci pożegnały zamordowanego księdza
Pierwsze takie nagranie przelotu Falcona 9. "Potrafi nieźle huknąć"
"Klucz do skutecznej obrony". Mówi, co powinna robić Polska
Nagi mężczyzna w masce zaczepia kobiety. "Wyglądał jak obłąkany"
Rosjanin błagał o litość. Pokazali nagranie w sieci
Wyniki Lotto 21.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nie żyje dwóch młodych strażaków. To kolejna tragedia w regionie
EuroBasket 2025. Litwa z ogromną przewagą pokonała Polskę
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić